'O artık Gandi değil Gorbaçov!'

CHP'yi izleyen duayen gazetecilerden Derya Sazak, Sav'a karşı hamle yapan Kemal Kılıçdaroğlu'yla ilgili ilginç bir tanımlama yaptı.

04.11.2010 - 12:32

'O artık Gandi değil Gorbaçov!'

CHP'deki yönetim krizi saat saat yeni bir boyun kazanıyor.

CHP'yi takip eden duayen gazetecilerden Milliyet Gazetesi yazarı Derya Sazak yaşanan son gelişmeleri NTV'ye yorumladı.

Sazak şöyle konuştu: "CHP'deki siyasi sorun ama hukuktan kaynaklanan bir tarafı da var. Baykal çıktı 'Kurultay gereklidir' dedi. Önder Sav ve ekibi tüzük kurultayı çağrısı yaptı. Önder Sav ekibi PM toplantısı geçerlidir diyor. Sav muhtemelen hukuki durumu ilgili mahkemeye götürüp bir tespit yaptıracak. Bu hukuki kavganın altındaki siyasi kavgada önergeler girişimi olacak. Bu baskıyla Kılıçdaroğlu'nu bir kurultay toplamaya davet edecekler. Kurultaya gidilirse Kılıçdaroğlu güçlü gözüküyor. Daha önce İstanbul'da seçime girmiş, partinin oylarını yükseltmiş.

Hep Gandi denildi ama Kemal Bey Gorbaçov oldu. 'Bu parti 50 yıldır seçim kazanamıyor' dedi. AKP'nin durdurulamadığı bir süreçte muhalefette konumlandıramazsınız. Kemal Bey'in en güçlü silahı bu. 'Açık ve dürüst olalım' dedi. 'Biz bu partilerde koltukta otururuz ama hiçbir zaman iktidara gelemeyiz' dedi. Yeniden yapılandırma da kolay bir süreç değil.

Kılıçdaroğlu'nun lider olması için bir partiye ideolojik vizyon getirmesi lazım. Sadece genel merkez egemenliği liderlik getirmez. Seçimi kazanırsa ya da partinin oylarını seçimde yükseltirse Kemal Bey o zaman lider olur.

KURULTAYDA KEMAL BEY'E ŞANS TANINMALI
Kurultayda seçime kadar Kemal Bey'e bu şansı tanımalılar. Kurultay Kemal Bey'e kendi kadrosuyla çalışma şansı verirse, o zaman bu parti yaralarını sarar.

BAYKAL KILIÇDAROĞLU'NU DESTEKLER
Baykal faktörünü asla hafife almamak lazım. Baykal diyordur ki: Beni bir kaset komplosuyla götürürseniz, başınıza bu gelir. Şimdi o, Kemal Bey'in Önder Sav ve ekibinin tasfiyesine destek verecektir. Kurultaya gidilirse Kılıçdaroğlu'nun başkanlığı kazanabileceğini düşünüyorum.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...