"O gençler bir hafta önce benimleydi"

HDP milletvekili Pervin Buldan, Şanlıurfa Suruç'ta meydana gelen patlamada gelen patlama ile ilgili Twitter üzerinden açıklama yaptı.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 20.07.2015 - 13:47 | Son Güncelleme : 20.07.2015 - 17:30

"O gençler bir hafta önce benimleydi"

11.45 sıralarında, Kobani'nin yeniden inşası için bölgeye gitmek üzere Suruç'a gelen gruba saldırı düzenlendi. 

Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi, Suruç ilçesindeki patlamada ölenlerin sayısının 30'a yükseldiğini söyledi. 100'den fazla da yaralı var. HDP milletvekili Pervin Buldan, saldırının ardından Twitter üzerinden açıklamalarda bulundu. Buldan'ın paylaştığı karede yer alan gençlerin saldırının yaşandığı bölgede olup olmadığı ise bilinmiyor.

NTV canlı yayınına katılan HDP milletvekili Mithat Sancar, Suruç'taki olayı katliam amaçlı bir saldırı olarak niteledi ve şöyle konuştu:

"Yaralıların durumunu düşünürsek sayı artabilir. IŞİD'in Kobani'deki kaybının intikamını almak için bir eyleme hazırlandığı bilgisi vardı. Seçim öncesi Diyarbakır'da yapılan saldırının faillerinin bulunmaması gibi benzer olaylar cesaretlendirdi. Bizi hedef haline getiren tüm açıklama dili kesilsin artık. Saldırının hedefi Türkiye'dir. Kobani ile Suruç'un aynı şey olduğu artık anlaşılmalıdır."

''SÜRPRİZ OLDUĞUNU KİMSE SÖYLEYEMEZ''

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında ise hükümet ve devlet yetkililerini saldırılara, provokasyonlara karşı sürekli uyardıklarını anlattı. Sancar, "Bu saldırı beklenmeyen bir saldırı değildi, sürpriz olduğunu kimse söyleyemez. İşaretleri çok önceden geliyordu" ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...