"O gün de dedik, bugün de diyoruz"

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, "O gün de yine barış diyorduk. Bugün de barış diyoruz. O gün de onur ve eşit bir arada yaşam diyorduk, bugün de diyoruz " dedi.

demirtaş-15-10-08.jpg

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Sultanbeyli Meydanı'ndaki halk buluşması etkinliğinde yaptığı konuşmada, savundukları hiçbir şeyden vazgeçmeyeceklerini söyledi.

"Bak biz aynı noktadayız, aynı yerdeyiz" diyen Demirtaş, "Aynı şeyi söylüyoruz, yüreğimizden, beynimizden aynı şeyleri geçiriyoruz. O gün de yine barış diyorduk. Bugün de barış diyoruz. O zaman da kardeşlik diyorduk, bugün de diyoruz. O gün de onur ve eşit bir arada yaşam diyorduk, bugün de diyoruz" ifadesini kullandı.

Tek hatalarının 7 Haziran seçimlerinde yüzde 13 oy almak olduğunu savunan Demirtaş, Türkiye toplumunun partilerini bağrına bastığını, seçimden, sandıktan kaçmadıklarını belirterek, "Korkumuz yok ama ülkenin seçimden önce huzura ihtiyacı var" şeklinde konuştu.

Barıştan yana olduklarını savunan Demirtaş, partisinin binalarına yapılan saldırıları eleştirerek, "Biz, Türkiye'nin tamamı bize oy versin demiyoruz. Türkiye'de yüzde 90, 100 oy alalım da demiyoruz. Türkiye'de farklı farklı kesimler var. Farklı farklı siyasi anlayışlar var. Demokrasinin gereği budur" değerlendirmesinde bulundu.

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, partilerinin Türkiye'nin barış ve kardeşlik için tek şansı olduğunu öne sürerek, 1 Kasım seçimlerinin barış seçimi olacağını kaydetti. Hiçbir zaman yarıştan kaçmadıklarını dile getiren Demirtaş, "1 Kasım, 7 Haziran'ın tekrarıdır. Ama 7 Haziran'dan daha net, demokrasi açısından da daha güçlü bir sonuç çıkarmamız mümkündür" dedi.

Türkiye toplumunun barıştan yana olduğunu dile getiren Demirtaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye toplumunun gönlü ve yüreği birbirine açıktır. İstanbul'da da böyledir, Edirne'de de, İzmir'de de böyledir. Siyasi kimliğine bakmadan, onun mezhebine, etnik kimliğine bakmadan önce insan olarak birbirimize yüreğimizi açalım. Sonra çözülemeyecek sorunlarımız yok ki. Demokrasi içerisinde her sorunumuzu konuşarak çözmek istiyoruz. Biz, kendimizi inkar edecek değiliz. Bir siyasi kimliğimiz, inancımız var. Ana dilimiz, tarihimiz, kültürümüz, geçmişimiz var. Bunları inkar edecek değiliz."

Her şeyin barış ve demokrasi çerçevesinde olmasını istediklerini savunan Demirtaş, "Silahlar sussun. Ölümler olmasın. Biz direnişimizi ve siyasetimizi lafla, sözle yaparız. Her yerde öz gücümüzle yaparız. Yeter ki insanlarımız ölmesin, öldürmesin. HDP, bunun için var" şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...