Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen Türk-Hırvat İş Konseyi toplantısına katılan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, “Balyoz” ve Hrant Dink davasına bakan mahkeme başkanlarının görev yerlerinin değiştirilmesini değerlendirdi.

Bakan Ergin, şöyle konuştu: ''Bir yılı aşkın bir süredir yapılmakta olan bir soruşturmanın sonucu, Kurulun önüne getirilmiştir. Kurulun benim katılmadığım oturumunda yapılan müzakerelere katılan tüm üyelerin, bu iki başkanın mevcut mahkemelerdeki görevinden başka yere atanması konusunda görüş birliği oluşmuştur. Burada altı çizilmesi gereken nokta, kurula katılan tüm üyelerin bu mahkeme başkanlarının mevcut görevlerine devam etmesinin sakıncalı olacağı ve başka yerde görevlendirilmesi konusundaki görüş birliğidir. Bu önemlidir.

Soruşturma şu anda devam etmektedir. Soruşturmayı yürüten teftiş organı, tedbir uygulanmasını talep etmiştir. Bu anlamda, yapılan işlem bundan ibarettir. Bu aşamada, soruşturmanın içerisine dönük olarak bir şeyler söylemek çok doğru değil kanaatimce. Ama tekraren ifade ediyorum, Kurulumuzun tüm üyeleri, bu mevcut başkanların, alınan başkanların bu görevden alınması konusunda görüş birliği içerisindedir. Bu önemli bir durumdur ve bunun göz önünde bulundurulması gerektiğini düşünüyorum.''

Görev değişikliğinin zamanlamasıyla ilgili eleştirilerlerin hatırlatılmasıüzerine Ergin, ''Kurulda görev yapan tüm arkadaşlarımızın aynı kanaatte olması, bir anlam ifade etmeli. Yapılmakta olan soruşturmanın geldiği aşama, soruşturma dosyasındaki bulgular, deliller... Bunları bilmediğiniz için bunları soruyor olabilirsiniz, ama bu dosya, soruşturma dosyasını kastediyorum, oldukça önemli bir dosya. Bu aşamada daha fazla bilgi verme şansım yok, ama kanaat uyandırması için ifade ediyorum. Kuruldaki tüm üyeler, bu başkanların bu görevde bulunmaması gerektiği konusunda görüş birliği içerisindedir'' diye konuştu.

Soruşturma konusu olayın, daha önce HSYK gündemine gelip gelmediğine yönelik bir soru üzerine Ergin, Teftiş Kurulunun tedbir talebinde yeni bulunduğunu belirterek, ''Dolayısıyla o iddialar doğru değil. Aslında önceki HSYK Başkan Vekilimiz Sayın Kadir Özbek de bu iki başkanın değiştirilmesi konusunda görüş bildirmişti daha önce. Ancak kararname tamamlanamadığı için gerçekleşmemişti'' dedi.

Ara ara, toplantılara katılmayı istediğini, ancak şu ana kadar pek katılamadığını ifade eden Sadullah Ergin, belki bütçe görüşmelerinden, uyum yasaları çıktıktan sonra katılma olanağı bulabileceğini kaydetti.

“Balyoz” davasının başlamasına 2 gün kala mahkeme başkanı hakim Zafer Başkurt, Kocaeli’nin Gebze ilçesine atanmıştı. Başkurt’un yerine ise hakim Ömer Diken getirilmişti.

Gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili davaya bakan mahkeme heyetinin başkanı Erkan Canak da Sakarya'ya tayin edilmişti.