Adil Öksüz'ü serbest bırakan hakimlere görevden uzaklaştırıldı

HSYK 2. Dairesi, FETÖ'nün "hava kuvvetleri imamı" olduğu ileri sürülen Adil Öksüz'ü serbest bırakan hakimler Köksal Çelik ve Çetin Sönmez'i geçici olarak görevden uzaklaştırdı

Haberler - Anadolu Ajansı 16.08.2016 - 10:58 | Son Güncelleme : 16.08.2016 - 16:54

Adil Öksüz'ü serbest bırakan hakimlere görevden uzaklaştırıldı
Adil Öksüz

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 3. Dairesi, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından 16 Temmuz sabahı Akıncı Üssü'nde gözaltına alınan örgütün "hava kuvvetleri imamı" Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Adil Öksüz'ü serbest bırakan Sulh Ceza Hakimi Köksal Çelik ile bu karara itirazı reddeden Asliye Ceza Hakimi Çetin Sönmez hakkında soruşturma izni vermişti. 

İddiaları ele alan HSYK 2. Dairesi ise HSYK Teftiş Kurulu'nun hazırladığı ön rapor doğrultusunda, haklarında yürütülen soruşturma tamamlanana kadar Sönmez ve Çelik'in geçici olarak görevden uzaklaştırılmalarına karar verdi.

Köksal Çelik (solda) ve Çetin Sönmez
Köksal Çelik (solda) ve Çetin Sönmez

Köksal Çelik ve Çetin Sönmez, "Hakkında soruşturma yapılan hakim ve savcının göreve devamının, yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar vereceğine kanaat getirilirse, HSYK tarafından geçici bir tedbir olarak görevden uzaklaştırılmasına karar verilebileceği" hükmünü içeren Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun 77. maddesi gereğince görevden uzaklaştırıldı.

HSYK müfettişlerinin hazırlayacağı rapor doğrultusunda hakimler hakkındaki tedbir ve kovuşturmaya ilişkin kararı HSYK 2. Dairesi verecek.

Sayfa Yükleniyor...