'O inşaatı yapanlar sizin öğrencileriniz'

Depremle ilgili değerlendirme yapan üniversite hocalarına yüklenen Başbakan Erdoğan, "Bu inşaatı yapanlar sizin öğrencileriniz" dedi.

19.11.2011 - 12:27

'O inşaatı yapanlar sizin öğrencileriniz'

Başbakan Tayyip Erdoğan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen Dünya Türk Girişimciler Kurultayı'nda bir konuşma yaptı.

Erdoğan şunları söyledi: "Depremle ilgili TV'de hocalar çıkıyor; 'Şöyle oldu böyle oldu' diyorlar. Bu inşaatı yapanlar sizin öğrencileriniz. Onlar yaptılar bunu. İlla fatura kesecek birilerini aramanın anlamı yok.

Deprem için İstanbul hazırlıklı değil. Diğer şehirler de hazırlıklı değil. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nı kurmak istememin tek nedeni bu.

Şimdi 'rant' diyorlar. Eline diline dursun. Bu binaların altında insanlar kalırsa bunun bedelini neyle ölçeceksin? Şehirlerin de insanlar üzerinde hakkı vardır.

Van'da bu geçiş dönemini atlatacağız ama Şubat-Mart itibariyle kalıcı konutlara başlayacağız. Mülk sahibi-kiracı ayrımı yapmıyoruz. TOKİ zorla el koyuyor diyorlar, böyle bir derdimiz yok. TOKİ'nin başında yükü çok. Biz sorunu çözelim, derdimiz bu.

Bizim Türkiye olarak hiçbir ülkenin içişlerine karışma gibi bir düşüncemiz yok. 9 yıl boyunca Suriye yönetimine demokrasi, insan hakları konusunda eleştirilerimizi yaptık. 9 yıllık süreçte Türkiye-Suriye dostluğu Suriye halkına kazandırdı."

O KAPAĞA İLGİNÇ YORUM
Bu arada kurultayda Başbakan Erdoğan, kendi fotoğrafının bulunduğu Time Dergisi’nin kapağının ekrana yansıtılması üzerine konuşmasına, “Bu fotoğrafı arayıp, bulmak için çok eziyet çektiler herhalde" diyerek başladı. Time Dergisi son sayısında 'Erdoğan'ın Yolu' başlığıyla Başbakan'ı kapağa taşımıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...