Mustafa Kemal Atatürk'ün Erzurum'a gelişinin 91. yıl dönümü kutlamaları kapsamında 3 Temmuz'da Erzurum'daki Atatürk Evi'ni ziyaret eden Bakan Günay, burada incelediği ve altında ''Mareşal Fevzi Çakmak'' olduğu belirtilen resme dikkati çekerek, resimdeki kişinin ''Fevzi Çakmak'' olmadığını, bu yanlışlığın bir an önce düzeltilmesini istemişti.

Bunun üzerine, Erzurum Müze Müdürlüğü tarafından yeniden yapılan araştırmada, yıllardır Atatürk Evi'nde sergilenen ve ''Mareşal Fevzi Çakmak'' olduğu sanılan söz konusu resimdeki komutanın, ''İsmail Hakkı Tekçe'' olduğu tespit edildi.

Müze Müdürü Mustafa Erkmen, resmin, tarihçi Prof. Dr. Fahrettin Kırzıoğlu'nun yazdığı ''Bütünüyle Erzurum Kongresi'' adlı kitaptan alındığını söyledi. Resimdeki isim yanlışlığının fotoğraf baskısındaki hatadan kaynaklandığını belirten Erkmen, Bakan Günay'ın talimatıyla yapılan araştırmalar neticesinde yanlışlığın giderildiğini kaydetti.

İSMAİL HAKKI TEKÇE KİMDİR?
1892 yılında İstanbul Üsküdar Bakkal Sokak'ta dünyaya gelir. Mahalle mektebinden sonra Paşa kapısı ve Toptaşı Rüştiyelerinden mezun olur. 1910'da Kuleli'ye girer. 1912 yılında Harbiye'yi bitirir. Piyade Subay olarak Erzincan 10. Kolordu'nun emrine atanır. Balkan Savaşı'nda gönüllü olarak cepheye gönderilir. 1920'den 1938 yılına kadar Mustafa Kemal Paşa'nın refakat zabitliğini yapar. 1942'de generalliğe terfi eder. 1951'de emekliye ayrılır.