'O konuya girmeyelim' dedi ama...

20 Ekim'de yaptığı türban açıklaması sorulan Yalçınkaya, "Biz hakimlerin konuşması bir kereye mahsustur. Ondan sonra ağır eleştiriler de olsa cevap verme hakkımız yok. O açıklamanın içeriği sadece siyasi partilerle ilgili. Baskı niteliğinde değildir" diye konuştu.

02.11.2010 - 14:46

Türkiye'de türban tartışmalarının zirveye çıktığı 20 Ekim tarihinde AK Parti temsilcileri muhalefet partileriyle çözüm için buluşuyordu ve ilk görüşme CHP ile yapıldı. CHP-AK Parti buluşmasının bitmesinden 15 dakika sonra Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın gündeme bomba gibi düşen açıklaması geldi.

Tüm partileri türban düzenlemesi konusunda uyaran Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, açıklamasında ''Dinsel inanç veya dinsel kurallarla doğrudan ilişki ve bağlantı kurularak yapılan düzenlemeler, hem devrim yasalarını, hem de laiklik ilkesini ilgilendirir. Yükseköğretim kurumlarındaki öğrencilerin giyimlerini düzenlerken türban kullanımına dinsel inanç nedeniyle geçerlilik tanımak, kamu hukuku alanındaki bir düzenlemeyi dinsel esaslara dayandırma suretiyle laiklik ilkesine aykırılık oluşturur'' ifadelerini kullanmıştı.

Tartışmanın dozunu iyice artıran açıklamayı gazeteciler bugün Başsavcı Abdurrahman Yalçınkaya'ya sordular.

Yalçınkaya, ''1997 yılından önce üniversitelerde başörtü yasağı yoktu ve sorun da yoktu. Öğrenciler başörtülü olarak derslere giriyordu'' denilmesi üzerine o konuya girmek istemediğini belirtti.

''1997 yılında üniversitede başörtüsüne tepki olmuyordu. 1997 yılından sonra ne değişti de yasak başladı ve hala sürüyor? Meclis 411 milletvekili karar da alsa, alınan karar kapatma gerekçesi yapılabiliyor'' diye sorulan Yalçınkaya, ''Mahkeme kararlarıyla sunduk. Bizim, Başsavcılığın ilgisi yok. Biz sadece yüksek mahkeme kararlarının uygulamasını takip ediyoruz'' dedi.

Yalçınkaya, ''Başörtüsü açıklamanızın arkasında mısınız?'' şeklinde soruya da ''Açıklama da değil o. Basın açıklaması niteliğinde görüyorsunuz tabii. Biz anayasal kurum olarak görevlerimizden biri de anayasanın korunmasını, yüksek mahkeme kararlarını, yerel mahkeme kararlarının korunması ve uygulanmasını sağlamakla görevliyiz. Açıklamamıza bakın. Onun dışında düşüncemiz yok'' karşılığını verdi.

''Başörtüsü konusunda açıklamalarınız oldu. Siyasi partilerden açıklamalar geldi. Meclis Başkanı açıklama yaptı. Açıklamaları nasıl değerlendiriyorsunuz?'' şeklindeki soruyu da Yalçınkaya ''Toplantıda başta söyledim. Biz hakimlerin konuşması bir kereye mahsustur. Ondan sonra ağır eleştiriler de olsa cevap verme hakkımız yok. Neden? Biz siyasetçi değiliz'' şeklinde yanıtladı.

Abdurrahman Yalçınkaya, ''AK Parti'nin, CHP ile başörtüsü konusunda görüşmesinden 15 dakika sonra Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının açıklaması geldi'' denilmesi üzerine de şöyle konuştu:

''Açıklamalarımız hiçbir zaman parlamento ile ilgili değildir. Bunu sanıyorum yanlış anlaşılma niteliğinde görüyorum. O açıklamanın içeriği sadece siyasi partilerle ilgili. Baskı niteliğinde değildir. Sadece siyasal partilere, biz Anayasal hükümleri hatırlatıyoruz.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...