O madenciye iş teklifi

Soma'daki maden faciasında sedye kirlenmesin diye "çizmelerimi çıkarayım mı?" diye soran madenci Murat Yalçın'a iş teklifi geldi. SOCAR’ın iş güvenliği ve işçi sağlığı teknisyenliği teklifini kabul eden Yalçın, İzmir’e taşınacak.

Anadolu Ajansı 09.07.2014 - 15:41

O madenciye iş teklifi

Manisa’nın Soma ilçesinde 301 işçinin yaşamını yitirdiği maden kazası sonrasında bölgeye destekte bulunmaya çalıştıklarını anlatan SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, şehit aileleri için düzenledikleri bir iftar programı sırasında kaymakam Bahattin Atçı'nın aracılığıyla madenci Murat Yalçın ile sohbet etme fırsatı bulduğunu söyledi.

Madencinin ödüllendirilmesi gerektiğini vurgulayan Kenan Yavuz, "Sohbet sırasında Murat Yalçın'ın edindiği deneyim nedeniyle aslında iyi bir iş güvenliği görevlisi olabileceği aklıma geldi. Spontane olarak yapımı devam eden rafineride iş güvenliği ve işçi sağlığı teknisyeni olarak görev yapmak isteyip istemeyeceğini sordum. Kabul etti. Şu an belgelerini hazırlıyor. Ailesiyle birlikte Aliağa'daki lojmanlarımıza taşınıyor. Davranışıyla örnek olan Murat'ın çalışmalarıyla da örnek olmaya devam edeceğine inanıyorum" dedi.

Teklifi kabul ettiğini ifade eden Murat Yalçın ise "Kim istemez böyle bir işi. Henüz ücreti ve ne zaman işe başlayacağımı konuşmadık. Evi, işi bırakıp oraya gideceğiz. Mübarek ramazanda hayırlısı olsun" diye konuştu.

Yeni işinden kazanacağı parayla önce ev tutacağını, hayatını kuracağını daha sonra da yoksullara ve şehit ailelerine yardım edeceğini kaydeden Yalçın, "Bir de kızımın okul masraflarını karşılamak istiyorum. Evime, aileme bakmak istiyorum" dedi.

Madenciliği bıraktığını ama birçok arkadaşının hala madenlerde çalışmak zorunda kalacağını da kaydeden Murat Yalçın, şöyle konuştu: "Herkesin ayrı bir görüşü var. Kimseye bir şey diyemem ama benim arkadaşım vefat etti. Ben orada artık çalışamam, nasıl gidip çalışacağım. Allah tekrarını göstermesin, dua ediyoruz.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...