'O silahların niçin hazırlandığını biliyoruz'

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Gülsuyu’da uyuşturucu karşıtı yürüyüşte yaşamını yitiren Hasan Ferit Gedik’in cenaze törenine yüzleri kapalı bazı kişilerin silahla katılmasına ilişkin, “O silahların ne niçin hazırlandığını biliyoruz. Tespit çalışmalarımız sürüyor, kanunun gereği yapılacaktır” dedi.

04.10.2013 - 11:31

'O silahların niçin hazırlandığını biliyoruz'

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Maltepe ilçesine bağlı Gülsuyu semtinde uyuşturucu çetelerine karşı yapılan yürüyüşte yaşamını yitiren Hasan Ferit Gedik’in cenaze töreninde yaşananlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Hasan Ferit Gedik’in cenazesinin istismar edildiğini dile getiren Bakan Güler, "Orada yasadışı örgütle bir uyuşturucu şebekesi arasındaki olaylar değişik şekilde yansıtıldı. İşin üzücü olan diğer yönü de hayatını kaybeden Hasan'ın cenazesinin provokasyona alet edilmesi, ideolojik amaçlara hizmet edecek şekilde kullanılmak istenmesidir. Ailesi üzerinde büyük baskı kuruldu" dedi.

Cenaze töreninde ellerinde silahlar bulunan örgüt üyeleriyle ilgili soruşturma başlatıldığını belirten Güler, şöyle konuştu:

Gazi Mahallesi'nde defin sırasında yasadışı örgütlerin, DHKPC terör örgütü üyelerinin, sempatizanlarının ve diğer marjinal grupların hazırladığı bir başka provokasyonla karşılaştık. Bu örgütlerin kamuoyuna lanse etmek istedikleri amaçları da orada açıkça görülen gerçek yüzünü vatandaşların takdirine bırakıyorum. Ama şunu açıkça söylemek istiyorum burada yapılmak istenen şuydu, polisin olaylara müdahalesi sağlanacak, bu cenaze ortamındaki gerginlik tırmanacak, çok büyük olaylara sebebiyet verecektir. Oradaki silahların niçin hazırlandığını biliyoruz. Ancak bununla ilgili tespit çalışmaları sürdürülmektedir. Gereği yapılacaktır."

Ne uyuşturucu şebekelerine ne şehir eşkıyalarına ne de yasadışı örgütlere müsamaha gösterileceğini dile getiren Güler, "Kendilerince etki alanı yaratmaya çalışan örgüt üyelerinin dün yüzlerinde maske ellerinde silahlarla düzenledikleri provokasyonları vatandaşlarımız gördü. Ancak biz bunun kanuni gereğini en kısa zamanda yapacağız" diye konuştu.

17 TUTUKLAMA
Öte yandan, Hasan Ferit Gedik’in ölümü ve 4 kişinin de yaralanmasına neden olan saldırıyla ilgili gözaltına alınan 17 şüpheli, İstanbul Adalet Sarayı’nda mahkemeye çıkartıldı.

Mahkmeme, 14 şüphelinin "adam öldürmeye teşebbüs", "kasten adam öldürme", "kasten adam yaralama", "yağma" ve "uyuşturucu ticareti yapmak" suçlarından tutuklanmasına karar verdi.

Diğer 3 şüpheli ise adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı. Adli kontrol tedbirleri kapsamında serbest kalanlar hakkında yurtdışına çıkış yasağı konuldu.

Maltepe'deki silahlı saldırıyla ilgili gözaltına alınan 22 şüpheliden 5’i daha önce serbest bırakılmıştı.

Sarıyer ilçesine bağlı Armutlu semtinde uyuşturucu çetelerine karşı yapılan yürüyüşte olaylar çıkmıştı. Yürüyen gruba ateş açılması sonucu 21 yaşındaki Hasan Ferit Gedik hayatını kaybetmiş, 4 kişi de yaralanmıştı.

YÜZLERİ KAPALI SİLAHLI GÖSTERİCİLER
Sarıyer ilçesine bağlı Armutlu semtinde tutulan Hasan Ferit Gedik’in cenazesinin helallik alınması için Gülsuyu’na götürülmesine izin verilmemişti.

Üç gün sonra cenazeye izin çıkmasının ardından Gedik’in cenazesi önce Gülsuyu'na götürülmüş, daha sonra da Gazi Mahallesi’nde toprağa verilmişti.

Cenaze töreni sırasında yüzleri kapalı bazı örgüt üyeleri havaya ateş açmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...