Obama için 10 bin Türk polisinin izni kaldırıldı

6-7 Nisan'da eşiyle birlikte Türkiye'ye gelecek olan ABD Başkanı’nın programı netleşti. Obama çiftinin Türkiye gezisinin detaylarına, NTV Muhabiri Nermin Yurteri ulaştı.

NTV Haber 19.03.2009 - 22:45

Obama için 10 bin Türk polisinin izni kaldırıldı

Obama, Türkiye’ye gelen beşinci ABD Başkanı olacak ve Türkiye’de iki gün kalacak. Bir gününü Ankara’da, diğerini ise İstanbul’da geçirecek.

5 Nisan Pazar akşamı Ankara’da olması beklenen Obama’nın, 6 Nisan’da Ankara’da yapacağı temaslar önemli olacak. ABD Başkanı Anıtkabir’i ziyaret edecek, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le bir araya gelecek, Meclis Genel Krulu’nda Genel Kurul’a hitap edecek ve burada önemli mesajlar verecek.

Obama, daha sonra Başbakan Erdoğan ile Başbakanlık Resmi Konutu’nda bir araya gelirken, Emine Erdoğan ile Michelle Obama da aynı mekanda buluşacak.

Bu görüşmelerin ardından, Erdoğan ile Obama Medeniyetler Forumu Toplantısı’na katılmak için İstanbul’a geçecek. İkilinin aynı uçakla İstanbul'a gitmesi planlanıyor, ancak hangi liderin uçağının kullanılacağı henüz netlik kazanmadı.

7 Nisan Salı günü İstanbul'da, Erdoğan'ın onuruna vereceği öğlen yemeğine ve ardından Boğaz Turu’na katılacak olan Obama, Başbakan Erdoğan ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyecek. Burada, Müslüman dünyasına vereceği mesajlar merakla bekleniyor.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ:
Obama’nın ziyareti esnasında hem Ankara hem de İstanbul’da geniş güvenlik önlemleri alınacak.

ELE ALINACAK KONULAR:
Ziyarette hangi konuların ele alınacağı da netleşmeye başlıyor.

6-7 NİSAN'DA NELER OLACAK?
Obama önce Ankara'ya gelecek
Anıtkabir'i ziyaret edecek
Gül ve Erdoğan'la biraraya gelecek
ABD Başkanı TBMM'de Genel Kurul'a hitap edecek
Emine Erdoğan ve Michelle Obama görüşecek
Erdoğan ile Obama'nın İstanbul'a birlikte gidebileceği konuşuluyor
Erdoğan ve Obama, İstanbul Boğazı'nda tekne turu yapacak
Erdoğan ve Obama'nın ortak bir açıklama yapması planlanıyor

GÜNDEMDEKİ KONULAR
Stratejik konular
Bölgesel güvenlik
Ermeni soykırım iddiaları
Irak ve Ortadoğu
Kıbrıs ve Türkiye'nin AB üyelik süreci
Ekonomik ilişkiler ve küresel kriz

DAVUTOĞLU: TARİHİ DÖNEMEÇ
Bu arada, Başbakan Erdoğan'ın Dış Politika Danışmanı Ahmet Davutoğlu, Türk-Amerikan ilişkilerinin tarihi bir uzlaşma döneminde olduğunu söyledi. Davutoğlu, "Başkan Obama'nın Türkiye'ye gelme kararı da bu tarihi dönemin bir göstergesi" dedi.

Washington'da temaslarda bulunan Davutoğlu, Obama Yönetimi'nin Ermeni iddiaları konusundaki tutumunun da görüşmelerde ele alındığını belirtti ve bu konunun ilişkilerdeki olumlu seyri bozamayacağını söyledi.

Seçim kampanyası sırasında ‘1915 olaylarını’ soykırım ilan etme sözü veren Obama, Ermeni lobisinin yoğun baskısı altında. Lobi, ABD Kongresi'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’ne, ‘1915 olayları’nın soykırım olarak tanınmasını isteyen bir tasarı sundu. Türkiye'nin Ortadoğu'daki desteğini kaybetmek istemeyen başkan Obama'nınsa, bu vaadinden geri adım attığı yorumları yapılıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...