Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD'deki yoğun programına devam ediyor.

İlişkili Haberler


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan onuruna ABD Başkanı Barack Obama tarafından verilen akşam yemeği sona erdi.

Beyaz Saray'ın Kırmızı Salonu'ndaki yemek 3 saat 10 dakika sürdü. Yemekte Başbakan Erdoğan'a, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan eşlik etti.

ABD Başkanı Barack Obama'ya ise yemeğe Dışişleri Bakanı John Kerry ve Obama'nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Tom Danilon eşlik etti. 3 saat 10 dakika süren yemekli toplantıda Suriye konusu enine boyuna değerlendirildi.

KİMYASAL SİLAH İDDİALARI
Toplantıda Hakan Fidan, istihbarat raporları doğrultusunda Suriye'nin kimyasal silah kullandığı iddialarını Amerikan tarafına sundu.

Erdoğan ve heyeti aynı zamanda Reyhanlı saldırısında Suriye gizli servisinin olduğuna dair istihbarat kayıtlarını da Amerikalı yetkililerle paylaştı.

Edinilen bilgiye göre Obama ve Amerikalı yetkililer, getirilen bilgiler doğrultusunda birlikte çalışmayı teklif ettiler.

Diplomatik kaynaklar, Washington yönetiminin Suriye konusunda doğrudan adım atmak yerine muhalefete dışarıdan destek olma seçeneğinde kararlı olduğunu vurguluyorlar.

İLK TEMAS BEYAZ SARAY'DA
Erdoğan ilk olarak Beyaz Saray'da ABD Başkanı Obama ile bir araya geldi.HABERE GİT

Ardından ABD Dışişleri Bakanlığı'nda onuruna verilen öğle yemeğine katılan Erdoğan, burada ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile birlikte konuşma yaptı.HABERE GİT

Daha sonra Amerika Ticaret Odası'nda iş adamlarına seslenen Başbakan Erdoğan (Erdoğan'ın açıklamaları), temaslarını ABD Başkanı Barack Obama ile akşam yemeğinde buluşarak tamamladı.