Bugün Türkiye'de gazetelerin tamamında ortak bir manşet var: Obama'nın ziyareti. Gazeteler, birinci sayfalarını ABD Başkanı Barack Obama'nın Ankara ve İstanbul'da verdiği mesajlara ayırdı.

Hürriyet: Artık hepimiz değişmeliyiz

ABD Başkanı Barack Obama, "Türkiye ziyaretini bir mesaj vermek için yapıp yapmadığımı soranlara cevabım çok açık, evet. Artık hepimizin değişmesi gerekiyor" dedi.

"Bu ABD Devlet Başkanı sıfatıyla yaptığım ilk ülke ziyareti. Atatürk'ün yaşamına ait ün büyük anıt, taştan ya da mermerden inşa edilemez. Onun en büyük mirası, laik demokrasidir. Türkiye Avrupa'ya sadece Boğaz üstündeki köprülerle bağlı değil, bunun çok ötesinde bir bağlılığı var. Hidayet Türkoğlu ve Mehmet Okur'un başarılarını keyifle seyrediyorum."

Sabah: Obama'nın Ankara manifestosu
ABD Başkanı, CNN, El Cezire gibi birçok televizyondan canlı yayınlanan Meclis konuşmasında dünya ve Türkiye'ye önemli mesajlar verdi.

Türkiye laik demokrasidir, Avrupa'nın parçasıdır. PKK ve teröre karşıyız. İslam dünyasına saygılıyız, ailemde Müslümanlar var. Kriz ve aşırı uçlar ciddi sorun, İran seçimini yapmalı.

Türkiye'den üç isteği var: Ermeni sınırı açılmalı, 1915 konuşulmalı ve ruhban okuluna izin verilmeli.

Milliyet: Türkiye ile yola çıkıyor
Obama TBMM'de yeni dönemi anlattı. Başkan olarak ilk ziyaretini Türkiye'ye yapmasının bir mesaj taşıdığını belirten Obama, ABD ile Türkiye'nin yeni dönemdeki ortaklık modelinin bütün dünyaya örnek olacağını söyledi.

Türkiye'deki laik demokrasiyi öven ABD Başkanı, AB üyeliğine kuvvetli destek verdi. Türkiye ile model ortaklık kuracağını açıklayan Obama, Türkiye'nin büyüklüğünün her şeyin ortasında yer ortasında olmasından kaynaklandığını belirtti.

Obama, Türkiye'den ruhban okulu ve Ermenistan sınırını açmasını, geçmişiyle barışmasını bekliyor.

Zaman: Tarihi ve sıcak mesajlar
1- ABD hiçbir zaman İslam'la savaşta değildir, olmayacaktır da.
2- AB üyeliğinizi şiddetle destekliyoruz. Türkiye ile model ortaklık kuracağız. Ziyaretim, mesajdır.
3- Hiçbir terör örgütünü destekleyemeyiz. PKK ve El Kaide ortak düşmandır.
4- Birçok Amerikan ailesinde Müslüman üyeler var. Ben de onlardanım.

Vatan: Obama gönülleri fethetti
Meclis'te Türkiye'ye çağrı yaptı: Siz de değişin... 'Değişim' sloganıyla ABD Başkanı olan Obama, 1915 olayları ve ruhban okulu gibi iki hassas konuda açılım istedi.

'Evet bir mesaj vermek için Türkiye'ye geldim. Siyahlar oy kullanamazdı, ben ABD Başkanı oldum. 1915'te yaşanan kötü olayları sizler çözersiniz. Anıtkabir çok etkileyici ama onun asıl eseri laik demokrasi. Benim ailemin de Müslüman üyeleri var."

Radikal: Ortaklığımız model olsun
Obama'dan tüm temaslarında ve Meclis'te tarihi mesajlar: İki laik, demokratik ülke model ortaklık kurmalı. Türkiye İslam ülkesi değil, laik, demokratik ve modern. Avrupanın parçası. PKK ve El Kaide düşman, İslam'la savaşta değiliz.

Cumhuriyet: Laik demokrasi vurgusu
Obama, Türkiye'deki dengeleri gözeterek her kesime mesaj verdi. Cümle aralarında övgüsünü, uyarısını, desteğini vurguladı. Beklentilerini sıraladığı Meclis'teki konuşmasına Atatürk'ün mirasını överek başladı.

Akşam: Yurda mesaj dünyaya mesaj
ABD Başkanı, Anıtkabir'de 'Yurtta sulh, Cihanda sulh' sözü verip İslam dünyası ile yeni sayfa açtı. Türkiye'yi övdü ama soykırımı da ima etti: Geçmişinizle yüzleşin

Taraf: İslamla savaşmayız
ABD Başkanı Obama TBMM'den, başta İslam alemi olmak üzere tüm dünyaya 11 Eylül'ün çatışmacı ruhunu bitiren önemli mesajlar verdi.
1. Evet, dünyaya mesaj vermek için geldim: Laik, demokratik, Müslüman Türkiye bir modeldir.
2. ABD İslam'la savaşmadı, savaşmayacak. Müslüman dünyayla ortaklığımız çok önemli.
3. İslam inancına olan saygımızı göstermeliyiz. Benim de ailemde Müslümanlar var.

Habertürk: Kıvırmadı
ABD Başkanı Barack Obama, ilk yabancı ülke ziyaretinde geldiği Türkiye'de açık konuştu, laik demokrasiye vurgu yaptı. Dünyaya önemli mesajlar verdi.

Yeni Şafak: Ailemde Müslüman var
Obama, Bush'un hatalarını tamire çalıştı. Meclis'teki konuşmasında İslam dünyasına önemli mesajlar veren Obama, ABD'nin İslam'la savaşmayacağını, kendi ailesinde de Müslümanlar olduğunu söyledi.

Bugün: Yeni dünya mesajı
ABD Başkanı Barack Obama, TBMM'deki tarihi konuşmasına "Bu ziyareti mesaj için mi yaptın diye soruyorlar. Cevabım evet" diyerek başladı.

'Evet' Türkçe ve İngilizce söyleyen Obama, Türkiye, İslam ülkeleri ve bütün dünyaya ABD'nin izleyeceği yeni politikanın mesajlarını verdi.