Obama Mars’ı hedef gösterdi

2030’lu yıllarda “Kızıl Gezegen”e insan ayağı basacak. ABD Başkanı Obama "o günü göreceğim" dedi.

17.04.2010 - 14:49

Obama Mars’ı hedef gösterdi

Geçtiğimiz aylarda NASA’nın Ay’a ve ötesine insanlı seferleri içeren “Constellation” projesini askıya alma planlarını açıkladığı için eleştirileri oklarına hedef olan ABD Başkanı Barack Obama, Mars’a gidiş hedefinin değişmediğini açıkladı.

Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde konuşan Obama, 2030’lu yılların ortalarında astronotların Mars çevresinde dolanıp Dünya’ya döndürülebileceğine, ardından da Mars’a iniş’in gerçekleştirilebileceğine inandığını söyledi. Obama “Bunu görebilecek kadar yaşayabileceğimi sanıyorum” diye ekledi.

NASA için zorlu hedefler koyduğunu ve bunlara ulaşılabilmesi için 6 milyar dolar ek ödenek sağlandığını kaydeden ABD başkanı, 2025 yılına kadar Ay’ın ötesine insanlı seferlere olanak sağlayacak yeni uzay araçlarının geliştirileceğini ve ilk adım olarak da Astronotların bir asteroide iniş yapacağını kaydetti.

Obama, bu hedeflerin gerçekleştirilmesi için, yeni itki konseptlerine sahip roketlerin gereğine işaret ederek, geçmişteki roket teknolojisinin tekrarının söz konusu olamayacağını, yeni tasarımlı bir roketin geliştirilmesine 2015 yılına kadar başlanacağını kaydetti.

ABD başkanı, daha önce bağımsız bir uzmanlar kurulunun raporu doğrultusunda Constellation programı çerçevesinde Ay’a dönüş için astronotları taşıyacak “Orion” uzay gemisi ve “Ares” roketler dizisinin rafa kaldırılmasını, “sürdürülebilir bir gidiş olmadığı, gerçekleşmesinin çok pahalı ve uzun zaman alacağı” gerekçeleriyle savundu. Daha önce George W. Bush tarafından konan iddialı uzay programını taşımak üzere geliştirilen roket serisinden Ares 1 başarıyla denenmişti. Serinin sonundaki Ares-V ise Mars astronotlarını taşıyacak gemiyi Dünya yörüngesine çıkaracak çok daha büyük ve güçlü bir roket olarak tasarlanmıştı.

Constellation programının durdurulması, 1969’da Ay’a ilk ayak basan astronot Neil Armstrong ile, Apollo serisiyle daha sonra Ay’a giden astronotlardan Jim Lovell ve Eugene Cernan, tarafından geçenlerde yayınlanan bir açık mektupla şiddetle kınanmıştı.

Kennedy Uzay Merkezi’ndek konuşmasında Obama, bütçe kısıtlarının zorunlu kıldığı revizyonlara karşın, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun 2016 yılında sona erecek görev süresinin 2020 yılına kadar uzatıldığını hatırlattı.

Obama ayrıca Orion uzay aracının daha basit bir modelinin de inşa edileceğini ve bunun bir acil durumda mürettebatı tahliye edecek bir “cankurtaran botu” olarak Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetli tutulacağını açıkladı.

Bu arada istasyona gereken hayati malzemeleri taşıyacak olan ikinci “uzay kamyonu”nun da tamamlanmakta olduğu ve Kasım ayında istasyonla kenetleneceği açıklandı. Teknik tanımı “Otomatik Transfer Aracı” (ATV) olan ve ünlü Alman gökbilimcinin anısına Johannes Kepler” adını taşıyacak araç, uzay istasyonuna toplam 6 ton ağırlığında yakıt, hava, , yiyecek ve ekipman götürecek. Araç ayrıca gerektiğinde istasyonu daha yüksek bir yörüngeye taşıyacak itki sistemlerine de sahip olacak.

İlk ATV olan Jules Verne, 2008 yılında görevini başarıyla yerine getirmişti. Uluslararası Uzay İstasyonu projesine katkı olarak malzeme ve araç taşınması işini üstlenen Avrupa Uzay Ajansı ESA, 2020 yılına kadar istasyona toplam 7 kamyon seferi gerçekleştirmiş olacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...