Türkiye'ye tarihi bir ziyaret gerçekleştiren ABD Başkanı Barack Obama, Ankara'da Ermenilerin 'soykırım' iddialarıyla ilgili görüşünün değişmediğini söyledi ancak itinalı bir şekilde 'soykırım' kelimesini kullanmaktan kaçındı.

İlişkili Haberler


Obama, "Görüşüm değişmedi. Cumhurbaşkanı Gül'ün liderliğinde, Ermenistan ve Türkiye arasındaki konuların çözümü için müzakerelerin yürütüldüğünü görmek bize cesaret veriyor" diyerek Gül'ün attığı adımları övdü.

Obama bu konuda kendi görüşleri yerine Türk ve Ermenilerin görüşlerine odaklanılması gerektiğini söyledi. ABD Başkanı Obama, ilişkilerdeki ilerlemenin çabuk gittiğini düşündüğünü belirterek "Türkiye ile Ermenistan arasındaki görüşmeler meyvelerini çok kısa sürede verebilir" diye konuştu.

Obama, TBMM'de yaptığı konuşmada da ABD'nin halen kendi bazı karanlık dönemlerini ele alma sonucuyla yüz yüze olduğunu vurgulayarak Türkiye'ye geçmişle yüzleşme çağrısı yaptı.

ABD Başkanı, şöyle konuştu:

"Geçmiş, eğer çözümlenemezse omzumuzda büyük bir ağırlık oluşturur. Her ülkenin bu anlamda geçmişiyle barışması ve daha iyi bir geleceğe yönelmesi gerekmektedir. Bu Mecliste konuşurken, tabii ki 1915 yılında yaşanan kötü olayları da gündeme getirmek lazım. Bunlar, benim değil, Ermenilerin ve Türklerin birlikte çözeceği sorunlardır. Türk ve Ermeni halkları, dürüst, açık ve yapıcı bir şekilde bu süreci ele almalıdırlar. Zaten bu anlamda Ermeni ve Türk liderlerinin attıkları cesur adımları gördük. Açılan sınırlar, Türk ve Ermeni halklarının, daha barışçıl ve refah içerisinde bir geleceğe adım atmalarını sağlayacaktır. ABD, bu anlamda iki ülke adına da ilişkilerin normalleşmesini desteklemektedir."

Türkiye ve Ermenistan sınırının açılmasının sürece katkı yapacağını söyleyen Obama, Washington'un pozisyonunu teşvik edici olarak açıkladı.

RESEPSİYONDA BAKANLARLA GÖRÜŞTÜ
Dün akşam saatlerinde İstanbul'a geçen Obama, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Dolmabahçe Sarayı'nda onuruna verdiği resepsiyona katıldı.

Obama, 1 saat 5 dakika süren resepsiyonda Türk Sanat Müziği dinledi ve müzik aletlerini ilgiyle inceledi.

ABD lideri Obama, resepsiyonda Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan ve İsviçre Dışişleri Bakanı Micheline Calmy-Rey ile sürpriz bir şekilde görüştü.

Beyaz Saray kaynakları, Barack Obama'nın bakanlarla Türk-Ermeni ilişkilerinin normalleştirilmesini konuştuğunu ve tarafları hızla bir anlaşmanın tamamlanmasına çağırdığını bildirdi.