Obama’nın kutlama konseri NTV’de

ABD, 20 Ocak’taki Obama’nın yemin törenine odaklanmış durumda. Tören için 1.5-2 milyon kişinin Washington’a gitmesi bekleniyor. 18 Ocak’ta ise Obama’nın da izleyeceği bir konser var. Konser, aynı günün akşamı 21.30’dan itibaren canlı yayınla NTV’de.

15.01.2009 - 16:46

Obama’nın kutlama konseri NTV’de

Washington, 20 Ocak Salı günü tarihi bir güne, ülkenin ilk siyah başkanının yemin törenine tanıklık edecek. Bu tarihi anı kaçırmak istemeyenler, ülkenin dört bir yanından Washington’a gidiyor. Ziyaretçi sayısının 1.5-2 milyona ulaşması bekleniyor.

Kalabalık yüzünden yemin töreninin maliyeti artıyor. George Bush’un yemin töreninde 42 milyon dolar harcanırken, bu kez maliyetin 150 milyon doları bulduğu belirtiliyor.

Beklendiği gibi kar yağması halindeyse, kentte tam bir kaos yaşanmasından endişe ediliyor.

Tören için olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. 20 bin polisin yanı sıra çok sayıda asker, sivil polis ve ajan görev yapacak.

TÖREN NTV EKRANINDA
Amerika Birleşik Devletleri’nin 44. başkanı Barack Obama’nın Washington’daki Lincoln Anıtı’nda şerefine düzenlenecek başkanlık kutlamaları ABD ile eşzamanlı olarak Washington’dan canlı yayınla 18 Ocak Pazar akşamı 21.30’dan itibaren NTV’den ekrana gelecek.

Barack Obama’nın ilk defa halka sesleneceği, yaklaşık bir buçuk saat sürecek ve Amerika’nın ilk siyah başkanını karşılamak için yapılacak kutlamalar belki de tarihinin en açık yürekli ve coşkulu törenlerinden biri olarak canlı yayında hafızalara kazınacak. Özel yayının yapımcılığını Kennedy Center Honors ödül törenlerinin yapımcısı George Stevens Jr. ile olimpiyat törenleri yapımcısı Don Mischer üstlenecek.

Obama’nın yemin töreninden önce düzenlenecek en renkli etkinlikse, “Başkanlık Kutlamaları Açılış Töreni” olacak. Amerika ile eşzamanlı olarak NTV’den canlı olarak ekrana gelecek, Amerikan tarihinin halka en açık başkanlık kutlaması konseri tam bir ünlüler geçidine sahne olacak. Konserde yer alacak birbirinden ünlü sanatçılar arasında U2, Bruce Springsteen, Jon Bon Jovi, Beyonce, Shakira, Stevie Wonder, Usher, Sheryl Crow, Mary J. Blige, Garth Brooks, Renee Fleming, Josh Groban, Herbie Hancock, Heather Headley, John Legend, Jennifer Nettles, John Mellencamp, James Taylor, Will.i.am bulunacak.

ÜNLÜLER SAHNEDE OBAMA’YI KUTLAYACAK
Törende Denzel Washington, Jamie Fox, Queen Latifah ve 1968’de suikasta kurban giden insan hakları savunucusu Martin Luther King’in oğlu notlar okuyacak. Konserin müzik yönetmenliğini üstlenen Rob Mathes tarafından aranje edilen orkestra sanatçılara eşlik edecek. Kutlamalarda dua Peder V. Gene Robinson tarafından gerçekleştirilecek. Bu konser Barack Obama’yı ve onun yönetim anlayışını şekillendiren özellikleri eğlenceyle birleştirerek yeni başlangıçların habercisi olarak tarihe geçecek.

ORGANİZATÖRLER: BU AN UNUTULMAYACAK
George Steven Jr., “Gayemiz bu olayı tarihin unutulmazları arasına sokarak, ulusumuzun yüz yüze kaldığı büyük zorluklar karşısında tek vücut haline gelerek elde ettiği galibiyetleri anmak ve kutlamak” diyor ve ekliyor: “Ülkenin önde gelen oyuncularının yapacağı tarihi okumaların beraberinde günümüzün en büyük yıldızları müzisyen kişilikleriyle renk katacak.

Yönetmen Don Mischer ise “Son derece anlamlı bir mekanda tarihi açıdan böylesine önemli bir olayı kameralarla yakalayabilmek müthiş bir fırsat. Abraham Lincoln’ın heykeli tepeden sahneyi izliyor olacak ve yüz binlerce kişinin oluşturduğu koskoca bir kalabalık parkı dolduracak - bu her yönetmenin çekmekten haz duyacağı bir tablo” diyor.

Michael Stevens ise “Tüm büyük sanatçıların bu törende yer almak istediğini keşfettik ve hepsi de Obama’nın başkanlık koltuğuna oturacak olmasının insanlar üzerinde yarattığı umut ve iyimserlik duygularını yansıtan müzikler seçilmesi konusunda büyük çaba gösterdi” diye konuşuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...