Greenpeace Akdeniz Obama'nın ziyareti sırasında yaptıkları eylemle ilgili şu açıklamada bulundu:

İlişkili Haberler


Barack Obama İstanbul’da Ayasofya Camii’ni ziyaret ederken, aynı sırada Greenpeace eylemcileri ABD Başkanı’na Sarayburnu önünden iklimi kurtarmak için hemen harekete geçmenin aciliyetini hatırlattı.

Greenpeace eylemcileri Boğaz`da zodyaklarıyla `Kopenhag`da iklim için harekete geç` yazılı pankartları açarken diğer yandan da denize yerleştirdikleri şamandıralarla `Barış için iklimi kurtar` mesajını verdiler.

4 Greenpeace eylemcisi göz altına alınırken, sahil güvenlik eylemcilerin botlarına da el koydu.

Greenpeace, Obama`dan Aralık 2009`da Kopenhag`da yapılacak olan, Kyoto’dan sonraki ikinci küresel iklim anlaşması için ABD’den uzun süredir beklenen liderliği artık üstlenmesini talep ediyor.

Sanayileşmiş ülkelerin, sera gazı salımlarını 2020 yılına kadar 1990’daki düzeylerinin %40 aşağısına çekilmesi konusunda anlaşmaya varmaları gerekiyor.

Bu anlaşmanın başarısı da ancak ABD hükümetinin güçlü sorumluluklarüstlenerek anlaşmaya dahil olmasıyla ile mümkün olabilir.

Orta Doğu’daki su kaynakları, dünyada iklimini korumak üzere gereken önlemler alınmazsa 2030 yılına kadar %50 azalacak[1]. Bu durumun da hâlihazırda var olan gerginliği daha da kötüleştireceği konusunda hiçbir şüphe yok’ diyen Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji kampanyası sorumlusu Korol Diker, Barack Obama’nın Kopenhag anlaşması için somut ve bağlayıcı taahhütler vermesi gerektiğini belirtti.