Obama'ya özel BlackBerry hazır

Başkanlık yarışında tüm kampanyasını BlackBerry'si ile izleyen Obama, başkan olduktan sonra Beyaz Saray'da kullanabileceği güvenlikteki yeni telefonuna kavuşuyor.

24.04.2009 - 12:02

Obama'ya özel BlackBerry hazır

Barack Obama, hem seçim kampanyasında alternatif mecraların kullanılması, hem de seçim sonrasında attığı her adımın Beyaz Saray'ın resmi İnternet sitesi üzerinden izlenebilmesi ile teknolojiyi ne kadar yakından takip ettiğini göstermiş oldu.

Obama'nın Beyaz Saray'a yerleşmesiyle birlikte güvenlik nedeniyle sahip olduğu BlackBerry'sine de en azından Beyaz Saray'da bulunduğu süre boyunca veda etmesi gerekiyor. Bu nedenle yeni başkana özel bir BlackBerry'nin yapılması gündeme gelmişti.

Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) Obama’nın "kurşun geçirmez" BlackBerry’sinin hazır olduğunu duyurdu. Bu model, beklenenin aksine bir BlackBerry Bold değil, BlackBerry 8830'un güvenlik önlemleriyle donatılmış hali.

Obama'nın yeni cep telefonu, Genesis Key tarafından geliştirilen SecureVoice teknolojisiyle donatılmış. Bu sayede Başkan'ın konuşmaları ve kısa mesajları bilinen en güçlü şifreleme yöntemi ile korunmuş bir şekilde yapılacak.

Hacker'ların telefon üzerinden yapılan iletişimi hiçbir suretle kıramaması için çok ciddi bir şekilde çalışan NSA, önümüzdeki ay içinde testlerinin tamamlanacağını belirttikleri BlackBerry'lerden, ayrıca Obama'nın eşi Michelle Obama ve yakınındaki diğer insanlara da aynı şifreleme yazılımıyla korunan telefonların verileceğini belirtiliyor. Bu şekilde, Obama'nın zaten güvenli olan telefonu, özel hayatı söz konusu olduğunda çok daha yüksek güvenlikli bir koruma sağlayacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...