Öcalan, Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu

Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkını kullananlardan birinin de, Abdullah Öcalan olduğu ortaya çıktı. Öcalan'ın başvuru gerekçesi, "Kürtlerin Manifestosu" başlıklı kitabının basım aşamasındayken yasaklanması.

NTV Haber 29.01.2013 - 12:21

Öcalan, Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu

Abdullah Öcalan, Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

Öcalan'ın başvuru gerekçesi ise, "Kürtlerin Manifestosu" başlıklı kitabının basım aşamasındayken yasaklanmasının insan hakları ihlali olduğu iddiası.

Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkından yararlanan Öcalan, başvuru dilekçesinde, "Uygulama ile anayasanın 25'inci maddesi ile güvence altına alınan düşünce ve kanaat hürriyetinin ihlali" suçunun işlendiğini savundu.

Öcalan, herhangi bir toplatma veya yasaklama kararı olmadan kitaplara basılmadan el konulmasının hukuk dışı bir uygulama olduğunu ifade etti.

Yüksek mahkeme, başvuruyu ön incelemeye aldı.

ÖCALAN'A EKSİKLERİN TAMAMLANMASI İÇİN SÜRE VERİLDİ
İmralı Cezaevi üzerinden yapılan yazışmada, başvuruda bazı eksiklerin olduğu Öcalan'a bildirildi ve tamamlanması için süre verildi.

Eksiklerin tamamlanmasının ardından Anayasa Mahkemesi, Öcalan'ın başvurusunu resmen işleme koymayı gündeme alacak.

Yüksek mahkeme başvuruyu haklı bulursa, Abdullah Öcalan kitabını kendi imzasıyla bastırabilecek ve kitabın satışı mümkün olacak. 

Daha önce de Ankara Özgürlük Hakimliği, Abdullah Öcalan'ın yazdığı, "Kürt sorununda demokratik çözüm bildirgesi", "12 Eylül Faşizmi PKK Direnişi" ve "Barışa Doğru Roma Konuşmaları" adlı kitapların üzerindeki yayın yasağını kaldırmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...