Öcalan: Askeri de gerillayı da yakan aynı ateş

Silvan’da 13 askerin hayatını kaybettiği çatışma İmralı’daki görüşmeleri etkilemedi. Öcalan olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Haberler 20.07.2011 - 09:43

Abdullah Öcalan, geçen hafta 13 askerin şehit olduğu ve 7 PKK’lının hayatını kaybettiği çatışmadan sonra avukatlarıyla ilk kez önceki gün görüştü. Öcalan’ın çatışmadan 2 gün sonra devlet heyetiyle görüştüğü, avukatlarına da gerginliğin azaltılması için adımlar atılması gerektiğini söylediği iddia edildi.

Vatan gazetesinin haberine göre Öcalan, Silvan’daki çatışmadan önce avukatlarına yaptığı açıklamada, devlet heyetiyle yaptıkları görüşmelerde bir “Barış Konseyi’nin kurulması konusunda anlaşmaya varıldığını” söylemişti. Öcalan’ın bu yöndeki açıklaması resmi makamlar tarafından da yalanlamamıştı. Bu durum, yeni Anayasa yapımı çalışmaları sırasında da Kürt sorununun çözümüne ilişkin bazı adımlar atılacağı ümidine neden olmuştu.

Silvan’da 13 askerin şehit olduğu olay hem Öcalan ile devlet heyeti arasındaki görüşmelerin devam edip etmeyeceği sorusuna neden oldu, hem de Öcalan’ın PKK üzerindeki kontrolünü tartışmaya açtı. PKK’nın önde gelen isimlerinden Cemil Bayık’ın yaptığı son açıklamalarda İmralı’dan farklı mesajlar vermesi de Öcalan’ın temsil gücünün sorgulanmasına yol açtı.

‘ÇOK ÜZÜLÜYORUM’
Öcalan’ın bu ortamda avukatlarıyla önceki gün yaptığı görüşmede verdiği mesajlarla ilgili ilk bilgiler ise Silvan olayından sonra da İmralı’daki görüşmelerin devam ettiğini ortaya koydu. Öcalan’ın avukatlarına, devlet heyetiyle görüşmelerin Silvan’daki olaydan “fazla olumsuz etkilenmediğini” söylediği ve görüşmelerin kesileceğine ilişkin herhangi bir verinin olmadığı kaydedildi. Öcalan’la devlet heyetinin son olarak Perşembe günü yaşanan Silvan olayından sonra, Cumartesi günü görüştüğü öğrenildi. Öcalan’ın Pazartesi günü görüştüğü avukatlarına da gerginliğin azaltılması için adımlar atılması gerektiğini belirttiği ve devlet heyeti ile yapılan görüşmelerin bu sürece katkı sunabileceğini belirttiği ifade edildi.

‘ASIL SORUN ÇÖZÜMSÜZLÜK’
Öcalan’ın Silvan’daki çatışmayı değerlendirirken “Bana göre hem askeri hem gerillayı yakan aynı ateştir” dediği ifade edildi. “Hem asker hem gerilla ölümlerine çok üzülüyorum” dediği belirtilen Öcalan, “Asıl mesele Kürt sorununun çözümsüz kalmasıdır. Bu olay böyle devam ederse bu tür olayların yaşanma ihtimali hep olacaktır” dedi.

Sayfa Yükleniyor...