Öcalan: Bir an önce hayata geçirilsin

Mehmet Öcalan, ağabeyi Abdullah Öcalan’la görüşmek için bu sabah İmralı Adası’na gitti. Öcalan, Başbakan Erdoğan’ın Diyarbakır’daki konuşmasını hatırlatarak, “Umarız ki Başbakanın dediklerini herkes görebilir. Bu söylediklerini bir an önce hayata geçirmesini istiyoruz” dedi.

Anadolu Ajansı 18.11.2013 - 09:13

Öcalan: Bir an önce hayata geçirilsin

Terör örgütü PKK’nın lideri Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan ile diğer mahkumlardan Cumali Karsu'nun yakını Pervin Oduncu ve Şeyhmus Poyraz'ın yakını Felek Cızlaşmak, sabah saatlerinde Gemlik İlçe Jandarma Komutanlığı’na geldi.

Öcalan, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, İmralı Adası'ndan döndüklerinde söylenecek bir şeyler varsa söyleyeceklerini ifade etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır ziyaretiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Öcalan, şunları kaydetti:

"İki gündür herkesin bildiği gibi Diyarbakır'da her ne ismi koyarsanız koyun Başbakan orada çözüm süreciyle ilgili bazı iyi şeyler söyledi. Umarız ki, Başbakanın dediklerini herkes görebilir. Bu söylediklerini bir an önce hayata geçirmesini istiyoruz. Diyarbakır'a belli bazı şahsiyetler geldi, isimlerini söylemek doğru değil.

Süreci götüren, evet devlettir, hükümettir ve Öcalan'dır. Sanki aralarında bir sözleşme yapmışlardı, kimse Öcalan'ı gündeme getirmedi. Bu, doğru bir şey değildir. Gerçek neyse onu deseler daha doğru ve uygun olurdu."

DÖNÜŞTE AÇIKLAMA YOK
Pervin Oduncu ve Felek Cızlaşmak ile birlikte işlemlerin tamamlanmasının ardından deniz yoluyla İmralı Adası'na hareket eden Öcalan, akşam saatlerinde geri döndü.

Burada gazetecilerin ziyarete ilişkin sorularını yanıtlayan Öcalan, bu aşamada herhangi bir şey söylemenin uygun olmayacağını ifade ederek, ileriki aşamada gereken şeylerin açıklanacağını söyledi.

Bir gazetecinin, "Diyarbakır'daki buluşmayla ilgili ağabeyiniz ne dedi " sorusunu Öcalan, "Genel olarak her şey değerlendirilmiştir. Şu anda sadece bir şey söyleyebilirim: genel değerlendirme yapılmıştır. Şu anda bir açıklama yapmak uygun değildir, gerekli değildir" diye yanıtladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...