NTV

Öcalan bir süre sonra serbest kalır!

NTV Haber

Türkiye

Terörle mücadele kanunundaki değişikliğin, terör örgütü liderinin yeniden yargılanmasının ve bir süre sonra da serbest kalmasının yolunu açacağı iddia edildi.

Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşullarının yarattığı olaylar sürerken, muhalefetten bir başka tartışma yaratacak iddia geldi.

Toplumsal olaylara karışan çocuklarla ilgili cezai yaptırımları yeniden düzenleyen tasarının, Abdullah Öcalan'a yeniden yargılama yolunu açacağı öne sürüldü.

CHP ve MHP, terörle mücadale kanununda değişiklik öngören tasarının Abdullah Öcalan'a yeniden yargılama yolu açtığını iddia ederken, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise muhalefetin bu iddiaları reddetti.

CHP Grup Başkan Vekili Hakkı Süha Okay, "AİHM kararına bağlı olarak yeniden yargılama Öcalan'ın cezasının indirilerek belli bir süre sonra serbest kalmasını beraberinde getirecektir. Yani örtülü af getirecektir" dedi.

MHP’li Oktay Vural, "Hükümet Öcalan'a yeniden yargılamanın önünü açıyor" şeklinde konuşurken, bu iddiaların dayanağı olarak, tasarıda yer alan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden dönen dosyalar için yeniden yargılama yolunu açan hüküm gösteriliyor.

Tasarının 9. maddesi ile 4 şubat 2003 tarihi öncesi için yargılamanın yenilenmesi başvurularına getirilen kısıtlamanın ortadan kaldırıldığını belirtilirken, Öcalan'ın da bundan yararlanabileceği iddia ediliyor.

Hükümet kanadından ise konuyla ilgili Adalet Bakanı Sadullah Ergin'e sorular yöneltildi. Muhalefetin iddialarını reddeden Ergin, gazetecilerin ısrarlı sorularına, "Rıza Türmen'in (eski AİHM yargıcı) yazısını okuyun. Böyle bir şey kesinlikle yok" ifadesini kullandı.