Öcalan: Devlet benimle görüşüyor

İmralı’da hükümlü terör örgütü PKK’nın lideri Abdullah Öcalan, İmralı’da kendisiyle yapılan görüşmelerin devlet sıfatıyla yapıldığını açıkladı.

Haberler 27.08.2010 - 14:59

Öcalan: Devlet benimle görüşüyor

Abdullah Öcalan İmralı’da kendisiyle yapılan görüşmelerin Devlet sıfatıyla yapıldığını söyledi.

Avukatlarıyla görüşen Öcalan, “Murat Karayılan aslında herkesin bildiğini söylemiş. Bütün bu olup bitenlerde hükümetin rolüne değineceğim. Hazırlıksız ve yetersiz olduklarını zaten belirteceğim. Karayılan'ın dediklerinden anlaşılması gereken şudur. Önemli olan görüşmedir, görüşmeyi yapan Devlettir. Gelenlerin Genelkurmay'dan, istihbarattan veya sivil otoriteden olmasının önemi yoktur, Devlet sıfatıyla görüşüyorlar. Karayılan'ın söylediklerinden ben de bunu anlıyorum” dedi.

ANKA'nın Fırat Haber Ajansı ANF’ye dayandırdığı habere göre, eylemsizlik kararını değerlendiren Öcalan şunları söyledi;

“Güncel siyasi görev hızla 'de bir demokratik anayasa hazırlanmasına yönelik olmalıdır. Bu konuda bütün ilgili çevrelerle hızla bir diyalog geliştirilmelidir. Aydınlar, sivil toplum örgütleri, yazarlar, gazeteciler bu konuda seferber olmalıdır. Demokratik anayasa olmadan demokratik çözüm gelişemez. Bu olmazsa ne olur? Ben uyarımı tekrarlıyorum. Eylemsizlik sürecinden sonra yeni bir çatışma dönemi başlar, hatta daha önce Cemil Bayık'ın da söylediği orta-yoğunluklu bir savaş gündeme gelebilir. Sadece kırsalda değil, kent merkezlerine de sıçrar.

İşte bu Dörtyol tesadüfen başka yerlere sıçramadı. Böyle olursa çok rahatlıkla başka yerlere de yansır, bunun zemini var; iki halk karşı karşıya gelir, çatışma kaçınılmaz olur, onlarca hatta yüzlerce kişinin ölümüne yol açabilir. Bunun ne kadar farkına varılıyor, bilemiyorum. Tehlike büyüktür, herkesin dikkatini çekiyorum. Ben burada bu tehlikelerin önüne geçmek, demokratik çözüm ve barışı sağlamak için çabalıyorum. Benim bu çabalarım uluslararası sistemin AKP'ye dayattığı politikaları boşa çıkardığı, Kürtler üzerindeki oyunları bozduğu için benim üzerimden işte ‘görüşülüyor’ diye bu kadar kıyamet koparılıyor. Ben bunun arkasında nelerin yattığını böyle ifade ediyorum.”

TÜRK: ÖCALAN'A AF OLMAZ
Öte yandan referandum sürecinde AK Parti ile MHP arasında yaşanan 'Öcalan'ı idamdan kim kurtardı?' tartışması eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün sessizliğini bozmasına neden oldu.

Habertürk'ün haberine göre Türk, Öcalan'ın idam edilmemesinin nedenini ilk kez açıkladı. O dönemlerde Öcalan ile birlikte darağacı infazı verilen 60 kişinin daha olduğunu belirten Türk, "Eğer Öcalan'ı idam etseydik, 60 kişi daha idam edilecekti. Türkiye de darağaçları ülkesi haline gelecekti. O yüzden vazgeçtik" dedi.

On yıl önce yaşananları anlatan Türk, "genel af ve Öcalan affedilecek" tartışmalarını da değerlendirdi.

Kanunlar gereği Öcalan'a affın söz konusu olmadığını belirten Türk, "Öcalan'ın hapis cezası ölünceye kadar devam eder. Türkiye kabile devleti değildir, hukuk devletidir. Kanunlar herkesi bağlar" diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ağustos 2002'de, benim Adalet Bakanı olarak Meclis'ten çıkardığım son kanun olma özelliğine sahip, 3. AB Uyum Paketi'yle idam cezası tümüyle kaldırıldı. Öcalan da idamdan kesin olarak kurtuldu. Ama Öcalan'ın cezevinden çıkmasını önlemek için kanuna bir madde koyduk. Orada şöyle deniliyor; 'Bu kanun hükümlerine göre idam cezaları müebbet ağır hapis cezasına dönüştürülen terör suçluları hakkında Cezaların İnfazı Hakkında Kanun ile 12.4.1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun şartla salıvermeye ilişkin hükümleri uygulanmaz.

Bunlar hakkında müebbet ağır hapis cezası ölünceye kadar devam eder.' Bunun anlamı Öcalan yaşamı boyunca İmralı'da veya cezaevine kalacak ve hiç bir zaman şartla salıvermeden yararlanamayacak. Bugün değişiklik yapılıp, oradaki hüküm değiştirilerek, Öcalan serbest bırakılamaz."

SÖZ VERİLMEDİ
Türk, Öcalan'ın asılmamak kaydıyla Türkiye'ye verildiği ve MİT'in raporu üzerine infazının yapılmadığı iddialarına da karşı çıktı.

Sayfa Yükleniyor...