Öcalan: Silah sussun, sınırdışına çıkın

Yüzbinlerce kişinin katıldığı Diyarbakır’daki Nevruz kutlamalarında mesajı okunan Abdullah Öcalan, PKK’ya “Silahlar sussun, sınırdışına çıkın” şeklinde tarihi bir çağrı yaptı.

21.03.2013 - 03:26

Öcalan: Silah sussun, sınırdışına çıkın

30 yıldır devam eden Kürt sorununun çözümü yolundaki en kritik eşik, Diyarbakır’daki tarihi Nevruz kutlamasında aşıldı.


Onbinlerce kişi sabahın erken saatlerinden itibaren belediyeye ait araçlarla etkinliğin yapılacağı "Nevruz Parkı"na geldi.

Alana giden trafiğin kilitlenmesi üzerine vatandaşlar araçlardan inerek alana yürüyerek ulaştı.

Grupların alana girişi sırasında tertip komitesinin de görevlendirdiği 5 bin kişi, vatandaşların geçişi sırasında polise destek verdi. Tertip komitesince görevlendirilenler üzerinde tek tip önlük olduğu görüldü.

Emniyet Müdürlüğü'nce alanın girişi bariyerlerle kapatılırken, giriş-çıkışlar zabıta ekiplerince de denetlendi.

YÖRESEL KIYAFETLE GELDİLER
Öğleye doğru BDP milletvekilleri de yüzbinlerce kişinin toplandığı Nevruz alanına geldi.

BDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak, DTK Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile milletvekilleri Leyla Zana, Ayla Akat, Sebahat Tuncel, Pervin Buldan, Nursel Aydoğan, Esat Canan, İdris Baluken, Sırrı Sakık, Demir Çelik, Hasip Kaplan, Adil Kurt, Özdal Üçer, Ertuğrul Kürkçü ve Erol Dora ile BDP'li belediye başkanlarının da bulduğu çok sayıda kişi protokoldeki yerlerini aldı. Bazı BDP milletvekillerinin yöresel kıyafetler giydiği görüldü.

Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan, ablası Fatma Öcalan ve yeğenleri de protokolde kendilerine ayrılan yerlere oturdu.

ABD’nin Adana Başkonsolosu John Espinoza ve şarkıcılar Suavi, Nihat Doğan ve Ayşe Özyılmazel de protokolde hazır bulundu.

Öldürülen gazeteci Hrant Dink'in eşi Rakel Dink, Fransa'da hayatını kaybeden Ahmet Kaya'nın eşi Gülten Kaya ve işadamı Osman Kavala da etkinliği izlemek için alana geldi.

NEVRUZ ATEŞİ YANDI
Sabahın erken saatlerinden itibaren alanı dolduran yüzbinlerce kişi, şarkı ve türküler eşliğinde halay çekti.

Alanda bir konuşma yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Kürtçe başladığı konuşmasına Türkçe devam etti.

Herkesin Nevruzunu kutlayan Osman Baydemir, ''Umuyor ve diliyoruz ki bu Nevruz, barışın, adaletin, özgürlüğün ve kardeşliğin tecellisinin nevruzu olsun'' dedi.

Konuşmanın ardından alandaki Nevruz ateşleri yakıldı. Protokolün önündeki sembolik Nevruz ateşini BDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak, milletvekilleri Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk ile Belediye Başkanı Baydemir yaktı.

Nevruz ateşi yakılırken sinevizyondan Abdullah Öcalan'ın yakalanmadan önce yaptığı bir konuşması yansıtıldı.

MASKELİ GRUP SAHNEYE ÇIKTI
Ellerinde örgütü simgeleyen bayraklar ve Öcalan'ın fotoğrafı bulunan yüzleri kapalı bir grup sahneye çıktı. Örgüt adına konuşma yaptıkları belirtilen grup, Kürtçe konuştu.

Alanda kurulan sahneye Karadenizli şarkıcı Kazım Koyuncu'nun kardeşi Niyazi Koyuncu da çıkarak kısa bir dinleti verdi.

ÖCALAN: SİLAHLAR SUSSUN, SINIRDIŞINA ÇEKİLİN
Açıklama öncesinde BDP ve DTK Eşbaşkanları, milletvekilleri ve belediye başkanları tek tek sahneye çağrıldı.

Daha sonra ise milletvekilleri Pervin Buldan ve Sırrı Süreyya Önder kürsüye geldi. Öcalan'ın tarihi mesajını Pervin Buldan, Kürtçe okurken, Sırrı Süreyya Önder de Türkçe seslendirdi.

5 sayfalık mesajında ilk olarak tüm halklara selam gönderen Öcalan, “yeni bir müjde” diye nitelendirdiği Nevruz’u kutladı.

Yaptıkları mücadelenin boşa gitmediğini savunan Abdullah Öcalan, “Bu bir son değil, yeni bir başlangıçtır. Mücadeleyi bırakma değil, farklı bir mücadele başlatmaktır” dedi.

“Silahlar sussun, fikirler konuşsun” diyen Öcalan, PKK’ya sınırdışına çekilme çağrısını şu sözlerle yaptı: “Artık silahlı unsurlarımızın sınır ötesine çekilmesi aşamasına gelinmiştir.”

“Demokratik süreç kapısının açıldığını” vurgulayan Öcalan, “Eşitlikçi, özgür ve demokratik ifade tarzının örgütlenmesini gerçekleştirmeye çağırıyorum” dedi.

'BÖLMEK İSTEYENLERE KARŞI BÜTÜNLEŞECEĞİZ'
Çanakkale’de Türkler ve Kürtlerin omuz omuza şehit düştüğünü ve birlikte Kurtuluş Savaşı mücadelesi verdiğini hatırlatan Öcalan, “Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz, ayrıştırmak isteyenlere karşı ayrıştırmak isteyenlere inat birleşeceğiz” ifadelerini kullandı.

TÜRK HALKINA SESLENDİ
Mesajında Türk halkına da seslenen Öcalan, şöyle konuştu: “Kürtlerle bin yıla yakın İslam bayrağı altındaki ortak yaşamları, kardeşlik ve dayanışma hukukuna dayanmaktadır. Gerçek anlamda bu kardeşlik hukukunda fetih, inkar, ret, zorla asimilasyon ve imha yoktur; olmamalıdır.”

Abdullah Öcalan, Hz. Muhammed’in mesajlarındaki hakikatlerin de yeni müjdelerle hayata geçtiğini de dile getirdi.

BDP milletvekilleri mesajı okunurken ekrandan Abdullah Öcalan'ın görüntüleri yansıtıldı.

'HAPPY NEVRUZ'
Alanda Kürtçe ve Türkçe, ''Savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmaz'' yazılı pankart açıldı. Alanda "Çözüme de direnişe de hazırız", "Demokratik kurtuluş ve özgür yaşam inşa Nevrozu kutlu olsun” yazan pankartlar dikkat çekti.

Alanda uçurulan balonlardan bazılarının üzerinde “Happy Nevruz'' yazdığı görüldü.

Protokolde Paris'te öldürülen Sakine Cansız için de yer ayrıldığı görüldü.

Öte yandan, alanda çok sayıda Abdullah Öcalan’ın posteri ile sarı-kırmızı-yeşil bayrakların da bulunduğu görüldü.

BAYILANLARA MÜDAHALE
Alanda çok sayıda ambulans ve itfaiye aracı hazır bulundurulurken, yoğun kalabalık nedeniyle baygınlık geçirenlere ambulanslardaki sağlık ekipleri müdahalede bulundu. Nevruz alanında Namaz kılanların da olduğu gözlendi.

BOLİVYALILARDAN KÜRTÇE KUTLAMA
Bolivya'dan nevruz kutlamasına katılan bir grup ellerindeki Bolivya bayrağı ile halkı selamlayarak, Kürtçe, ''Yaşasın nevruz, yaşasın Bolivya'' sloganları attı.

YOĞUN KATILIM
Nevruza davetli olarak ABD'nin Adana Konsolosu John L. Espinoz, Bolivya, İtalya, Almanya, İsviçre, İspanya'daki Bask bölgesinden, Arjantin, Danimarka, Kıbrıs, Norveç'ten parlamenterler, çok sayıda diplomat ve elçilik görevlileri, Bolivya'dan 4 kadın senatör, eski AP milletvekili Feleknas Uca, Suriye'den Demokratik Birlik Partisi (PYD) yetkilileri, bazı öğretim üyeleri, Türkiye'den bazı sol partilerin yöneticileri, sivil toplum kuruluşları ile Avrupa'dan bazı ülkelerin siyasi parti temsilcileri katıldı.

Kutlamalara katılanlar arasında Can Dündar, Mehveş Evin, Sedat Ergin, Mete Çubukçu, Aslı Aydıntaşbaş, Ezgi Başaran, Cemal Uşşak, Hüseyin Yayman, Banu Güven, Mehmet Altan, Gülten Kaya, Rakel Dink, Gençay Gürsay, Keziban Hatemi, Hüseyin Hatemi, Osman Kavala, Akın Birdal da yer aldı.

GAZETECİ ORDUSU İZLEDİ
Kutlamaları izlemek için yurt içi ve yurtdışından 500’den fazla gazetecinin akreditasyon yaptırdığı öğrenildi.

Çok sayıda televizyon kanalı, sabah saatlerinden itibaren canlı bağlantılarla kutlamaları izleyicilere aktardı.

OTELLERDE YER KALMADI
Bu arada, günler öncesinden yer ayırtılması nedeniyle kentteki tüm oteller doldu. Kalacak yer bulamayanlar, misafirhane ve evlerde konuk edildi.

EMNİYET MÜDÜRÜ'NDEN DENETİM
Öte yandan, Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven de sabah saatlerinde meydana gelerek incelemelerde bulundu. Nevruz'u kutlayan Recep Güven, zabıta ekipleri ve vatandaşlarla bir süre sohbet etti, kendisine ikram edilen çayı içti.

Polis ekiplerine ''Vatandaşın huzurunun bozulmaması için tüm tedbirleri alın'' talimatını veren Emniyet Müdürü Güven, alandan ayrılırken davul zurna çalan ekiplere para verdi.

İMRALI'YA ÜÇ ZİYARET
Farklı isimlerden oluşan BDP heyeti, bugüne kadar üç kez İmralı’ya giderek Abdullah Öcalan’la görüşmelerde bulunmuştu.

Abdullah Öcalan; BDP, Kandil ve örgütün Avrupa kanadına yönelik mektuplar kaleme almıştı. Öcalan’ın yazdığı mektuplar muhataplarına ulaştırılmıştı.

Terör sorununun çözümü için bu gelişmeler yaşanırken; PKK, aylardır elinde tuttuğu 8 kamu görevlisini serbest bırakmıştı.

Abdullah Öcalan, mektuplara gelen cevapların kendisine iletilmesinden sonra Nevruz’da tarihi bir çağrı yapacağını açıklamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...