Öcalan: Umudumu koruyorum

Bugün İmralı'ya giden İdris Baluken ve Pervin Buldan'dan oluşan BDP heyeti, Abdullah Öcalan'dan sürece dair mesaj getirdi.

Haberler 14.10.2013 - 18:47

Öcalan: Umudumu koruyorum

"Sürece ilişkin umudumu korumakla birlikte umudumun hayal kırıklığına dönmemesi için çağrımı tekrarlıyorum."

BDP, İmralı'da yapılan görüşmenin ardından, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın kamuoyuna duyurulmasını istediği mesajı açıkladı.

Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken'in İmralı'da Öcalan'la bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmenin ardından yapılan açıklamada, Öcalan'ın kamuoyuna duyurulmasını istediği mesaja yer verildi.

Mesajında, dört yıldır büyük bir çaba içerisinde olduğunu belirten Öcalan, son bir yılda başlatılan sürecin anlamının büyük, yürütülen çalışmaların önemli olduğunu ifade etti. Yürütülen çalışmaların toplumu rahatlattığını, büyük zelzelenin dindiğini dile getiren Öcalan, "büyük dağ gibi sorunların durmaya devam ettiğini" savundu.

Söz konusu çalışmaların "formatı, hatası ve sevabıyla" bir yılını tamamladığına işaret eden Öcalan, önerilerini devlete yazılı ve sözlü olarak sunduğunu, "anlamlı derin müzakereler için devletin tavrını beklediğini" vurguladı.

Öcalan, mesajına şöyle devam etti:

"Ertelemeye tabi tutulmaması gereken ve sürecin hassasiyeti nedeniyle zaman kaybetmeden derinlikli müzakerelerin hayata geçmesi gerekir. Bu müzakere anlamlı ve sonuç alınan bir müzakere olmalıdır. Bu bir yıl içinde yasal herhangi bir zemin oluşmadığı gibi ne bir ret ne de bir ilerleme sağlanmamıştır. Süreçle ilgili umudumu korumakla birlikte bu umudun hayal kırıklığına dönmemesi için tarihi çağrımı bir kez daha tekrarlıyorum."

BDP'nin açıklamasına göre, İmralı'da heyetle görüşen Öcalan, bayram mesajı da göndererek, "El Kaide ve El Nusra gibi İslam'a ihanet içinde olan kesimlere karşı" Diyarbakır'da Demokratik İslam Kongresi yapılması çağrısında bulundu.

Sayfa Yükleniyor...