Öcalan’dan eylem kararı

Abdullah Öcalan, İmralı Cezaevi’ne getirilen 5 hükümlü ile birlikte cezaevindeki şartlar düzeltilinceye ve tüm haklar verilinceye kadar ortak görüşe çıkmama kararı aldıklarını açıkladı.

Haberler 15.01.2010 - 16:08

Öcalan’dan eylem kararı

ANKA haber ajansının, Fırat haber ajansına dayandırdığı habere göre PKK’nın lideri Abdullah Öcalan, İmralı Cezaevi’ne getirilen 5 hükümlü ile birlikte 12 Ocak tarihinden itibaren cezaevindeki şartlar düzeltilinceye ve tüm haklar verilinceye kadar ortak görüşe çıkmama kararı aldıklarını açıkladı. Öcalan, “Bundan sonra bu durumlar düzeltilmeyene kadar ortak görüşe çıkmayacağım” dedi.

İmralı’daki bulunduğu odadan şikayet eden ve sağlık durumunun iyi olmadığını bildiren Öcalan, "Odamın dışında jeneratör çalıştırılıyor sürekli ses çıkarıyor. Bu da beni çok rahatsız ediyor” diye konuştu. Kendisine verilen hücre cezasının onaylandığını açıklayan Öcalan, demokratik açılımı değerlendirirken, askeri operasyonların artacağını söyledi ve “İşte Şubat ve Mart ayları geliyor. Ben nötr hale geleceğim aradan çekileceğim” dedi.

Öcalan daha önceki problemlerinden farklı olarak nefes alma ve uykusuzluk sorunları çektiğini belirtti. Abdullah Öcalan, “Hiç doğru dürüst uyuyamıyorum. Uyku ciddi bir problem. Yeni yapılan yer ustalıkla ve bilinçli olarak yapılmış, sistemli bir yerdir. Çok özel ve bilinçli olarak ve ince planlamayla yapılmış bir yerdir. Çok masraf edilmiş, bundan sonra bunun düzeltilme durumunun olacağını da zannetmiyorum.

Kendimi 15 metre derinlikte bir kuyunun dibinde gibi hissediyorum. Nefessiz kalıyorum, uyuyamıyorum. Odanın havalandırmasını pencereyi açarak sağlıyorum. Havalandırmada oturamıyorum. Havalandırma yeri yüksekçe beton duvarlardan oluşan ve sadece beş ile yedi metre uzunluğunda olan bir alandan oluşuyor. Eski havalandırmadan daha küçük. Üstü de tam açık değil. Sadece orada yürüyebiliyorum. Ancak derinliğin etkisiyle basınç yüksek” ifadesini kullandı.

Adalet Bakanı’nın açıklamalarını bile İmralı da uygulamadıklarını iddia eden Öcalan, “Mevcut yasa ve yönetmeliklerini dahi uygulamıyorlar. Eğer doğru dürüst bunlar uygulanmayacaksa görüşmenin ne anlamı var. Biz de dün arkadaşlarla durumu değerlendirdik. Bu şartlar düzeltilinceye ve tüm haklarımız verilinceye kadar ortak görüşe çıkmama kararı aldık. Bundan sonra bu durumlar düzeltilmeyene kadar ortak görüşe çıkmayacağım” diye konuştu.

‘KÜRTÇE KONUŞMAK YASAKTI’
Hükümlülerle görüşmelerini iki yetkili önünde yaptıklarını anlatan Öcalan, “Kısa bir süre öncesine kadar burada Kürtçe konuşma yasağı vardı. Fakat bu yasak yönetmelikle kaldırıldı ancak biz henüz Kürtçe konuşmayı hiç denemedik. İzin verip vermeyeceklerini bilmiyoruz. Denersek izin verilip verilmeyeceği ortaya çıkar.

Buradaki şartlar çok zor, diğer arkadaşların önceki yerlerine göre çok daha ağır şartlar. Ben bu şartlara alışkınım, yine dayanırım ama arkadaşlara yazık ediliyor. Avukatlarım ve ailem dışında diğer buradaki yetkililerle konuşma şansım yok. Yemek verirlerken bile yemeği koyup sonra tabağı alıyorlar, aramızda hiçbir konuşma geçmiyor” yorumunu yaptı.

HÜCRE CEZASI ONAYLANDI
Öcalan, daha önce verilen 20 günlük hücre cezası onaylandığını belirterek, şöyle dedi:

“Onaylandığına dair karar tarafıma tebliğ edildi. Ancak kararın ne zaman uygulanacağını bilmiyorum. Herhalde yakında uygulamaya koyarlar. Yine 160 sayfalık savunmamın, Yol haritasına ilişkin kısmının AİHM’e gönderilmesi için talepte bulunmuştum. Gelen cevapta AİHM’e gönderilmeyeceğini belirtmişler. Bu savunmamın eğitim, propaganda ve talimat içerdiği gerekçesiyle gönderilmeyeceği belirtilmiş. Bu doğru değil. Ben kimseye talimat vermiyorum. Eğitim deniliyor ama benim zaten bütün savunmalarım birer eğitimdir. Ben buradan kimseye talimat vermiyorum, bunu doğru da bulmuyorum.

‘ÇÖZÜME KATKI SUNMAYA HAZIRIM’
Öcalan, İmralı’daki koşullarımın ağırlığından çok anlaşılmamasının kendisini zorladığını ifade etti. Öcalan, “Kürtler çok direngen bir halktır ama başlarına nasıl bir tezgahın örüldüğünü tam anlayamıyorlar, bunun farkında değiller. Ben Şubat-Mart’tan sonra ne gelişir bilemiyorum. Savaşsınlar, barışsınlar demiyorum, talimat vermiyorum, ne yaparlarsa kendi kararlarını kendileri vermelidir.

Kürtler kendi onurlarını korumayacaklar mı, kendi haklarından vaz mı geçecekler onlar karar verecekler. Öyle anlaşılıyor ki operasyonlara daha da yoğunluklu devam edecekler, tasfiye planı devrededir. Üzerimize daha da gelecekler. Her açıdan üzerimize gelecekler, bizi nefessiz bırakacaklar. Arkasından da askeri operasyon gelebilir. İşte Şubat ve Mart ayları geliyor. Ben nötr hale geleceğim aradan çekileceğim. Eğer çözüm için gelirlerse ben burada her zaman katkı sunmaya hazırım” diye konuştu.

‘KENDİ HAYATIMI SONLANDIRMAYACAĞIM’
Öcalan, daha önce İmralı da kendisine yönelik bazı olumsuzluklar yaşandığını, provokasyon yaratılmaya çalışıldığını iddia etti. Öcalan, “İşte üstüme çullandılar. Ben tepki verdim. Neden yapıyorsunuz dedim. Ancak onlar tavırlarından geri adım atmadılar. Karşılık verseydim belki beni öldürebilirlerdi de. Neden karşılık vermedim? Çünkü ölmek iyi bir şey değil. Ben burada kendim ölümüme sebebiyet vermeyeceğim, kendi hayatımı sonlandırmayacağım ama onlar öldürürse öldürebilirler. Halkımın moralini yüksek tutmak, halkımın barış ve özgürlük ümidini korumak için daha fazla yaşamaya çalışıyorum” dedi.

Sayfa Yükleniyor...