'Öcalan'ın imkanları Alman cezaevlerinde yok'

Almanya'da iki cezaevini inceleyen, Avrupa Konseyi raportörlerinden AK Partili Pelin Gündeş Bakır, Abdullah Öcalan'ın hücresindeki imkanların Almanya'dakilerle kıyaslanamayacak kadar iyi olduğunu söyledi.

Haberler - NTV Haber 16.01.2013 - 11:07

'Öcalan'ın imkanları Alman cezaevlerinde yok'

Abdullah Öcalan'ın İmralı Cezaevi'ndeki koşulları Avrupa Konseyi'nin de gündeminde.

AK Parti milletvekili, aynı zamanda Avrupa Konseyi'nin cezaevleri konusundaki raportörlerinden Pelin Gündeş Bakır, yakın zamanda Almanya'nın iki cezaevinde incelemelerde bulundu ve bu cezaevlerine olumsuz rapor verdi. Üstelik 'de şu günlerde çok tartışılan Abdullah Öcalan'ın İmralı'daki şartları konusunda da raporunda bir karşılaştırma yaptı.

Bakır, "Köln'de çok büyük bir hapishaneye de Avrupa Konseyi raportörü olarak girdim. 8 metrekare bir hücrede iki kişi kalıyor, ranzada ve tuvalet açık. Türk mahkumlar, açık biçimde kullanıyor. Öcalan'ın hücresi çok daha temiz ve aydınlık, tek başına kalıyor, tv ve duş sınırlaması yok. Mahremiyet sorunu yok, bunlar büyük nimet" diye konuştu.

Bakır, raporunda özellikle Almanya'daki Türk mahkumların imkanlarına değindi. Dini yükümlülüklerini yeterince yerine getiremeyen Türk mahkumlar için, imam bile temin etti.

AK Parti milletvekili Pelin Gündeş Bakır, aynı zamanda Avrupa Konseyi'nin cezaevleri konusundaki raportörlerinden... AK Parti milletvekili Pelin Gündeş Bakır, aynı zamanda Avrupa Konseyi'nin cezaevleri konusundaki raportörlerinden...

"Cuma namazına haftada bir gün izin yoktu" diyen Bakır, "Haftada bire çıkarmaları için söz verdim. İmam da buldum. Dini sohbet istiyorlar. Hocayı da bulduk" dedi.

AK Partili Gündeş'in raporu önümüzdeki günlerde Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi gündemine gelecek ve özellikle Öcalan'ın koşullarıyla ilgili yapılan spekülasyonlarda da, Konsey’in başvuracağı bir kaynak olacak.

Sayfa Yükleniyor...