'Öcalan'ın serbest kalması gündemde yok'

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, teröre çözüm arayışında Abdullah Öcalan'ın serbest bırakılmasının gündemde olmadığını söyledi. Demirtaş, Öcalan’ın “Devlet ‘Bu hafta, bu ay serbest kaldın’ dese bile buradan çıkmam. Toplumun özgürlüğü ve demokrasi sağlandığında çıkarım” dediğini aktardı.

Haberler 01.04.2013 - 09:49

'Öcalan'ın serbest kalması gündemde yok'

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, terör sorununa çözüm bulunması süreciyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Hürriyet gazetesine konuşan Demirtaş, İmralı’da bulunan Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılmasının şu an gündemde olmadığını söyledi.

Demirtaş, BDP heyetinin son İmralı ziyareti sırasında görüştüğü Öcalan’ın “Devlet bana, ‘Bu hafta, bu ay serbest kaldın’ dese bile buradan çıkmam. Eğer bir gün çıkarsam toplumun özgürlüğü ve demokrasi sağlandığında çıkarım” dediğini aktardı.

PKK'nın geri çekilmesi için yasal düzenleme yapılması gerektiğini bir kez daha yineleyen Demirtaş, buna karşı çıkmanın "sürecin çaktırmadan ya da sadece kişisel güven duygusu üzerinden yürütülmesi" anlamına geldiğini savundu.

BDP Eşbaşkanı Demirtaş, “Akil İnsanlar Komisyonu”nun çekilme sürecinde gözlemin yanı sıra, olası provokasyonlara karşı müdahale ve tıkanmalara karşı arabulucu olarak çalışması gerektiğini vurguladı.

Demirtaş, bu hafta yeni bir İmralı ziyareti olabileceğini de kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...