HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Benim telefonumu, evimi, Meclis'teki ve partideki odamı halen dinliyorlar. Halen benim odamda dinleme cihazları var" dedi. 

Demirtaş, Siirt'te bir düğün salonunda düzenlenen HDP İl Örgütü 1. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada, HDP'nin sadece Türk, Arap, Kürt halkının değil, halkların ortak partisi olduğunu söyledi.

Hristiyan, Müslüman, Suni, Alevi herkesin nazarlarında eşit olduğunu kaydeden Demirtaş, barış ve kardeşlikten yana bir partinin yüzde 10 barajını aşamamasının kendi eksiklikleri olduğunu, çalışarak bu barajı aşacaklarını belirtti.

"Cemaat AKP'nin hırsızlık ve yolsuzluklarını yakaladı. Bunları belgeledi. Fakat bunu yolsuzluktan hesap sormak için kullanmadı. Hükümete siyasi darbe yapmak için kullandı" diyen Demirtaş, "Ortada rüşvet, hırsızlık ve yolsuzluk var. Adaletli bir şekilde bunun üstüne gidip hesap sormak yerine, gerçek hırsızlık ve yolsuzluk soruşturmasını sahte operasyonlarla yürütmeye çalıştılar" ifadelerini kullandı.

Demirtaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Tek bir yolsuzluk dosyası hükümeti götürürdü. Ama onlar adil ve hakkaniyetli bir şekilde yolsuzluğun hesabını sormak yerine siyasi kumpaslara girmeye çalıştılar. O yüzden yolsuzluğun hesabını sorgulamıyor. Bunda da cemaatin suçu var. Cemaat öyle bir hale getirdi ki bir tarafta yolsuzluk, hırsızlık iddialarını diğer tarafa siyasi darbe iddialarını koydular. Bunu cemaat yaptı. Halk öyle bir noktaya geldi ki siyasi darbe ve siyasi operasyon girişimi olmasın diye hırsızlık ve yolsuzluğu içinde sindirmek zorunda kaldı. Cemaat AKP'nin hırsızlık ve yolsuzluğundan hesap sormamızı engelledi bu şekilde. Hırsızlık dosyalarını kendi çıkarları için kullanmaya çalıştı."

Cumhurbaşkanı ve Başbakanın her kürsüye çıktığında, cemaatin bu ülkenin Cumhurbaşkanı, Başbakanı, MİT'i ve Genelkurmayına kadar dinlediklerini söylediklerini ifade eden Demirtaş, "Bizi de dinlediler ve halen dinliyorlar. Muhalefet milletvekillerini dinlediler ve izliyorlar, ama Cumhurbaşkanı ve Başbakan bizim hakkımızı savunmuyor. Benim telefonumu, evimi, Mecliste'ki odamı ve partideki odamı halen dinliyorlar. Halen benim odamda dinleme cihazları var. Dinleme cihazlarını çıkarmıyoruz, istiyoruz ki dinlesinler, belki biraz adam olurlar" şeklinde konuştu.

Kongrenin gerçekleştirildiği salonda Türkçe, Kürtçe ve Arapça "Yeni yaşam için özgürlüğümüzü örgütlüyoruz" ve 20 dilde "Merhaba" yazılı pankartlar da yer aldı.