ÖDP lideri: Hangi Recep doğru söylüyor?

ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, domuz gribi aşısıyla ilgili tartışmalara değinerek "Halk hangi Recep doğru söylüyor merak ediyor" dedi.

Anadolu Ajansı 06.11.2009 - 17:10

ÖDP lideri: Hangi Recep doğru söylüyor?

Domuz gribine karşı geliştirilen tedbirlerin halka güven vermediğini savunan Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Genel Başkanı Alper Taş, ''Başbakan Erdoğan'ın 'aşı olmayacağım' sözü halkta bir güvensizlik yarattı. Başbakan Erdoğan ile Sağlık Bakanı Akdağ arasındaki tartışma göstermiştir ki hükümetin bu konuda halka güven verecek ciddi bir hazırlığı yoktur. Halk hangi Recep doğru söylüyor merak ediyor'' dedi.

Taş, partisinin Isparta İl Başkanlığında yaptığı açıklamadap, sağlık alanında toplumun yoksul kesiminin sağlığının korunması ve salgın hastalıklarla daha kolay baş edebilmeleri için ön çalışma yaptıklarını bildirdi. Taş, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Düzenli bir geliri olmayanlara çalışmaya endekslenmeyen bir yurttaşlık geliri bağlanmalıdır. Yoksulların beslenme, barınma, ısınma, temiz su, temizlik malzemesi ihtiyaçları derhal karşılanmalı veya bu ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri oranda nakdi ödeme yapılmalıdır. Hiçbir ek ödeme talep edilmeden, prim borcu olup olmadığına bakılmadan herkesin muayene ve tedavisi sağlanmalıdır. Sağlık hizmetlerine ulaşmak için zorunlu kılınan katkı payı, fark gibi ödemeler kaldırılmalı, her tür tedavi, ilaç ve sağlık gereksinimleri parasız olmalıdır. Toplu yaşanan yerlerde ve çalışma ortamlarında uygun maske başlığı başta olmak üzere, koruyucu malzemeler ücretsiz dağıtılmalıdır.''

Türkiye'nin yoksulluk haritasını çıkaracaklarını ve bu doğrultuda yoksulların talepleri yönünde bir çalışma başlatacaklarını belirten Taş, yoksulların taleplerine ilişkin yürütecekleri çalışmayı bu ay içinde başlatacaklarını ve bu hareketin tüm Türkiye'ye yayılacağını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...