ÖDP ve Yunan solundan 'silahsızlanma' çağrısı

ÖDP ile Yunanistan Sol İttifak Partisi (Sinaspismos), İpsala Gümrüğü'nde ortak bir basın açıklaması düzenleyerek her iki ülkede karşılıklı olarak silahlanma harcamalarının azaltılması için çağrıda bulundu.

27.09.2010 - 21:15

ÖDP ve Yunan solundan 'silahsızlanma' çağrısı

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Genel Başkanı Alper Taş ve Sinaspismos Genel Başkanı Alexis Tsipras’ın düzenlediği ortak basın açıklamasında karşılıklı olarak barış ve kardeşlik mesajları verildi. Düzenlenen basın toplantısında konuşan Taş militarizmi, şovenizmi şiddetle reddettiklerini belirterek tüm dünyada kapitalizmin derin krizin etkilerini yaşadığı bu dönemde barış için, konvansiyonel ve nükleer silahsızlanma için mücadelenin önem kazandığını belirtti.

BirGün gazetesinde çıkan Özgür Gürleyen imzalı habere göre Taş, "Yunanistan-Türkiye diyaloğunda silahlanma harcamalarındaki karşılıklı ve orantılı indirim ekonomik, sosyal ve ekolojik gelişme için ciddi kaynaklar yaratacak, militarizm güçlerine bir darbe, barış güçlerine ve demokrasiye katkı olacaktır” diye konuştu.

Sinaspismos Genel Başkanı Alexis Tsipras ise silahlanma harcamalarının Yunanistan için de Türkiye için de toplumsal kalkınma sorunlarını ağırlaştırdığına dikkat çekerek “Askeri harcamaların karşılıklı ve orantılı bir şekilde her iki ülkede de azaltılması gerçek barış, karşılıklı güven, iyi komşuluk ilişkileri yolunda ciddi bir adım olacaktır” dedi.

Kıbrıs halkına ortak dayanışma mesajı gönderilen basın açıklamasında Kıbrıs Rumları ve Kıbrıs Türklerinden oluşan ada halkının, yabancı üslerden ve askerlerden arındırılmış bağımsız bir Kıbrıs için iki toplumlu iki bölgeli bir federasyon inşa edebileceği vurgulandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...