ODTÜ fotoğrafları ödül getirdi

Reuters fotoğrafçısı Ümit Bektaş'ın ODTÜ'deki öğrenci protestosunu gösteren kareleri Abdi İpekçi ödülünü aldı. Haber dalında ise ödülü 'AİHM'de Vahim Savunma' başlığıyla Kemal Göktaş kazandı.

26.04.2011 - 15:19

ODTÜ fotoğrafları ödül getirdi

2010 Milliyet Abdi İpekçi Yılın Gazetecilik Ödülü'nün sahipleri belli oldu.

Ümit Bektaş'ın Reuters tarafından servise konulan, 16 Aralık 2010'da yayımlanan Akşam, Birgün, Cumhuriyet, Habertürk, Hürriyet, Milliyet, Posta, Radikal, Sözcü, Taraf, Vatan, Yeni Şafak ve Zaman gibi birçok gazetede yer alan 'ODTÜ'de Protesto' başlıklı fotoğrafı bu yılın kazananı oldu.

Fotoğraf,  'çok sık yaşanan ve izlenen bir toplumsal olayda taraflar arasında gerilim ve çelişkiyi çok iyi yansıtan çok güçlü ifadesiyle ironik bir boyut taşıması' nedeniyle ödüle değer bulundu.

Haber dalında ise ödülü Vatan gazetesinden Kemal Göktaş aldı. 13 Ağustos 2010'da yayımlanan Hrant Dink cinayetinde devletin daha farklı bir tutum alması gerekirken  AİHM'deki davada suçlamasıyla ortaya çıkan çelişkiyi somutlaştıran 'AİHM'de Vahim Savunma' haberi ödülü kazandı.

Bu yılki ödül komitesi Prof. Dr. Haluk Şahin'in başkanlığında, Sabah gazetesi yazarı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman'ın yazmanlığında, Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Peyami Çelikcan, eski Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, Milliyet gazetesi yazarları Doğan Heper ve Sami Kohen, Abdi İpekçi'nin eşi Sibel İpekçi ile Vatan gazetesi yazarı Güngör Mengi'den oluştu.

Ödül yönetmeliği gereğince, geçen yıl ödülün sahibi olması dolayısıyla bu yılki seçici kurulda yer alması gereken Nedim Şener tutuklu olduğu, Seçici Kurul Üyesi Ara Güler ise rahatsızlığı nedeniyle değerlendirmelerini yazılı olarak gönderdiler.

Seçici kurul ayrıca geçen yılın birincisi Nedim Şener'in tutukluluğu yüzünden toplantıya katılamamasından duyduğu üzüntüyü bildirmeyi kararlaştırdı.

Ödüller, belirlenecek bir tarihte törenle sahiplerine sunulacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...