ODTÜ'de öğrencilerle jandarma arasında gerginlik yaşandı.

İddiaya göre, akşam saatlerinde bir öğrenci, farklı görüşteki başka bir öğrencinin kurduğu standı dağıtınca kavga çıktı. Jandarmanın müdahale ettiği olayda, iki öğrenci gözaltına alındı.

Bu duruma tepki gösteren bir grup öğrenci, üniversite kampüsünün 100. Yıl girişinde eylem yaptı. Jandarmanın ‘dağılın’ ikazına uymayan öğrenciler, güvenlik güçlerine taş atmaya başladı. Bunun üzerine Jandarma, eylemci gruba tazyikli su sıkıp, biber gazıyla müdahale etti.

Öğrenciler dağılırken kampüse girmek isteyen araçlar, güvenlik gerekçesiyle geri çevrildi.

ESKİŞEHİR’DE ÖĞRENCİLERE MÜDAHALE
Öte yandan, Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde izinsiz yürüyüş düzenlemek isteyen öğrencilere polis müdahale etti. 74 öğrenci gözaltına alındı.

Karşıt görüşteki iki öğrenci grubu bildiri dağıtımı nedeniyle tartıştı. Bildiri dağıtmak isteyen öğrenciler, özel güvenlik görevlilerinin desteğiyle fakülte binasına girdi. İzin verilmeyen diğer grup ise rektörlük binasına yürümek istedi. Polis bu gruba izin vermedi, uyarılara rağmen yürüyüye geçen gruba müdahale edildi. 74 öğrenci gözaltına alındı.

Akşam saatlerinde gözaltındaki öğrencilere destek için yürüyen gruba,’kahrolsun pkk’ diye bağıran başka bir grup taş ve sopalarla saldırdı. Polisin müdahalesiyle dağıtılan öğrenciler arasında yaralananlar olduğu belirtildi.