ODTÜ ve IBM 'güvenlik' laboratuvarı kurdu

Laboratuvarda, toplum ve çevre güvenliğinde karşılaşılabilecek olağanüstü durumlara çözüm üretmek amacıyla akıllı sistemler geliştirilecek.

Anadolu Ajansı 09.12.2010 - 15:57

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin IBM ortaklığıyla kurduğu ''Akıllı Toplum Güvenliği Laboratuvarı'' açıldı.

Laboratuvarın açılışı dolayısıyla ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, IBM Danışmanlık Hizmetleri Kamu Sektörü Lideri Giovanni Aliverti ve öğretim üyelerinin katılımıyla bir tören düzenlendi.

Törende konuşan Rektör Acar, yazılım ve donanım teknolojisinde dünya devi IBM'le üniversite olarak işbirliği yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Acar, IBM'le kurulan işbirliğinin bilginin günlük hayatta kullanılmasını sağlayacağını ve üniversitenin AR-GE potansiyelini geliştireceğine işaret etti.

IBM temsilcisi Aliverti de akıllı toplum güvenliği çözümlerinin dünya genelinde yaşanan doğal afetlerde güvenlik ekiplerinin yönetiminde çok önemli olduğunu vurguladı.

ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Yazıcı ise bölümün faaliyetlerine ve laboratuvarın amaçlarına ilişkin bilgi verdi.

IBM'le laboratuvar kurma hazırlıklarının 7 ay önce başladığını anımsatan Prof. Dr. Yazıcı, bugün geldikleri noktada laboratuvarın faaliyete geçmesinin büyük önem taşıdığını söyledi.

Laboratuvarda, akıllı toplum güvenliği çalışmalarının görüntü işleme, çoklu ortam sistemleri, kablosuz sensör ağları, veri madenciliği ve semantik bilgi işleme gibi konular üzerinden yürütüleceğini anlatan Prof. Dr. Yazıcı, ''İnanıyorum ki, bu laboratuvarda çevreden, petrole, jeoloji mühendisliğinden, elektronik mühendisliğine tüm alanlardaki akademisyenler kendilerine yer bulacaktır'' dedi.

Prof. Dr. Yazıcı, laboratuvarda erken uyarı tetikleme sistemleri ile görüntü ve video akışının işlenmesi konularında iki taslak projeyi hayata geçirmeye hazırlandıklarını da bildirdi.

''ERKEN UYARI SİSTEMLERİ GELİŞTİRİLECEK''
IBM Orta ve Doğu Avrupa ve Türkiye Üniversite İlişkileri Lideri Jale Akyel de yaptığı açıklamada, laboratuvarda ODTÜ akademisyenleri ve IBM tecrübesini bir araya getirerek toplum güvenliği alanında çalışmalar yapılacağını söyledi.

Toplum güvenliği konusunda terör ya da suç bilimi gibi konular üzerine araştırmaların yapılmayacağını belirten Akyel, ''Biz insanların toplum içinde daha iyi şartlar içinde yaşamaları için araştırmalar yapmak istiyoruz. Projeler arasında olayın akışını izleyip verileri toplayıp, bunların içinden anlamsal sonuçlar çıkarıp erken uyarı sistemlerinin hayata geçirilmesi gibi konular olacak'' dedi.

Konuşmaların ardından ODTÜ Rektörü Acar, Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yazıcı ve IBM temsilcisi Aliverti AR-GE alanında işbirliği metnini imzaladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...