ODTÜ'lü öğretim görevlisine 7 ödül

ODTÜ öğretim görevlisi Dr. Hakan Gürsu ve ekibi Avrupa Birliği Tasarım Ajansı tarafından 7 dalda ödüle layık görülünce, Türkiye 1'incliğe yükseldi.

22.04.2011 - 18:40

ODTÜ'lü öğretim görevlisine 7 ödül

ODTÜ Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Hakan Gürsu ve ekibi, Avrupa Birliği Tasarım Ajansı (The Bureau of European Design Associations-BEDA) tarafından düzenlenen ''A' Design Award & Competition''da 7 dalda ödül kazandı.

ODTÜ Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Hakan Gürsu başkanlığındaki Designnobis ekibi, ilk kez geçen yıl düzenlenen, Avrupa'nın en yeni ve en kapsamlı tasarım yarışması olması hedeflenen, bu yıl 69 ödülün verildiği ''A'Design Award & Competition''da büyük başarı elde etti.

Gürsu ve ekibi, yarışmada şu ödülleri kazandı:

''Katlanabilen çevre dostu deniz aracı Foscat ile ilk defa en büyük ödül olan Platinum Design Award (Platin Tasarım Ödülü) (Grup birinciliği), Geleceğin yangın söndürme aracı olan 'FireKnight' ile 'A' Vehicle and Transportation Design Award' kategorisinde Silver Design Award (Gümüş Tasarım ödülü) (Grup ikinciliği)

'A' Toy and Recreation Design Award (oyuncak ve eğitim araçları)' kategorisinde, gelecek nesiller için tasarlanmış olan 'Aquarius' ve ahşap oyuncak seti 'Power Tower' ile iki dalda birden grupta verilen en büyük ödül olan 'A' Design Award (Grup birincilik ve ikinciliği)

'A' Lighting Design Award (elektrik ve elektronik)' kategorisinde, aydınlatma birimi 'LSP' ile A' Design Award (Grup birinciliği)

'A' Furniture and Homeware Design Award (mobilya)' kategorisinde kullanışlılığı ve estetik görüntüsüyle 'katlanan sandalye Floger' ve üretim kolaylığı sağlayan 'çevreyle uyumlu bank Beetling' ile ayrı ayrı A' Design Award ödülleri''

Türkiye, yarışmanın kazanan uluslar ve firmalar sıralamasında, aldığı ödüllerle 30'un üzerinde puana ulaşarak, birinciliğe oturdu.

Merkezi Brüksel'de bulunan, 24 Avrupa ülkesinin üye olduğu BEDA tarafından düzenlenen ''A' Design Award & Competition'' Avrupa Birliği içinde inovasyon ve tasarım gücünün daha fazla tanınmasını ve gelişmesini destekleyecek yeni sürdürülebilir değerlendirme sistemi oluşturmayı, Avrupa'nın tasarım gücünü kitlelere, küresel pazarlara taşımayı hedefliyor.

Yarışma, ayrıca gelecek için en iyi tasarımların, tasarım kavramlarının ve tasarım odaklı yeni ürünlerin ortaya çıkarılmasını ve uluslararası şirketleri, tasarımcıları ve her alandaki yenilikçi fikirleri adil, etik ve rekabetçi platform içinde buluşturmayı amaçlıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...