NTV

'Oğlumun kaderi Mahir Çayan'a benzedi'

Türkiye

Polisin sıktığı biber gazı nedeniyle öldüğü iddia edilen Çayan Birben'in babası anlattı: Adını sol görüşlü dayısı koymuştu. Ne yazık ki oğlumun kaderi Mahir Çayan'a benzedi.

Yalova'da kavga eden arkadaşlarını ayırmaya çalışırken, 'astımım var' uyarısına karşın polisin sıktığı biber gazı nedeniyle yaşamını yitirdiği iddia edilen Çayan Birben'in (31) ailesi Rize'ye döndü.

Akşam gazetesinden MUstafa Bayrak'a konuşan aynı zamanda 3 kız babası Ahmet Birben, oğluna Çayan ismini, 10 yıl önce hayatını kaybeden dayısı Bilal Haberal'ın koyduğunu söyledi.

Birben, "Ne yazık ki oğlumun kaderi Mahir Çayan'a benzedi. Ona da genç yaşta kıydılar. Ömrü Çayan gibi kısa oldu" dedi.

Ahmet Birben şunları söyledi:
"Anadolu Lisesi'nde okurken milliyetçi görüşlü bir öğretmen, adına kafayı takmıştı. Bir gün oğluma 'ismini değişelim, Ömer yapalım' demiş. Oğlum ertesi gün 'Dediğinizi yapıp ismimi değiştirdim' demiş. Öğretmeni 'Çok güzel ne yaptın ismini ' diye sorunca 'Mahir Çayan' diye yanıt vermiş.

Anadolu Lisesi'ni bitirdikten sonra 5 kez kazanmasına rağmen üniversiteye kayıt yaptırmadı. 2001'de Yalova'ya akrabalarımın yanına gitti. 2 yıl sonra annesini arayıp 'Buraya gelin, yanımda olursunuz' deyince Yalova'ya taşındık. Hiçbir kötü alışkanlığı ve uç görüşü yoktu. O gün arkadaşlarını kurtarmak için uğraşıyordu.

Çayan ismini, 10 yıl önce hayatını kaybeden dayısı Bilal Haberal koymuştu. Sol görüşlüydü. Ne yazık ki oğlumun kaderi Mahir Çayan'a benzedi. Ona da genç yaşta kıydılar. Ömrü Çayan gibi kısa oldu. Kızım, torunumun adını Çayan koymuştu. Oğlumun ismi torunumda yaşayacak. Bir Çayan gitti, bir Çayan yetişiyor. Bu isim aileden yok olmayacak. Sorumluların cezalandırılması için hukuki yollara başvuracağız. Oğlum sığındığı internet kafede baygınlık geçirirken ambulans yerine Olay Yeri inceleme ekibi çağırıp fotoğraf çekmişler. Bunun hesabını kim verecek.

OKSİJEN İDDİASI
Anne Yüksel Birben ise şu iddialarda bulundu: Oğlumu 40 dakika sonra hastaneye kaldırdılar. Beyin ölümü gerçekleşmiş. Orada oğlumun vücudundaki biber gazının etkisinin gitmesi için oksijen vermişler. 3 gün yoğun bakımda kaldı. Otopside belli olmasın diye ciğerlerini oksijenle temizlediler. Oğlumu kim öldürdüyse cezasını çekecek. Eline biber gazı alan polisler her ortamda gaz mı sıkacak?"