Öğrenci yurtlarına 'Nevruz' baskını

Jandarma ekipleri, terör örgütünün gençlik yapılanması içinde bulundukları gerekçesiyle Ankara ve Malatya’da "Nevruz" isimli operasyon düzenledi. Bazı öğrenci yurtalarına baskın düzenleyen ekipler, 16 kişiyi gözaltına aldı.

Haberler - Anadolu Ajansı 26.02.2009 - 18:28

Terör örgütünün üniversiteler içerisinde yapılanmaya yönelik çalışma yaptığı yönünde aldıkları istihbaratı değerlendiren Ankara İl Jandarma Alay Komutanlığı ekipleri, Cumhuriyet savcısının talimatı doğrultusunda ''Nevruz'' adıyla bir operasyon gerçekleştirdi.

Yaklaşık 7 ay süren teknik takibin ardından harekete geçen jandarma ekipleri, Mamak, Sincan, Yenimahalle, Etimesgut ile ODTÜ ve Hacettepe Üniversitesi yurtlarına ve Malatya'da adresi önceden tespit edilen bir eve eş zamanlı baskın düzenledi. Operasyon kapsamında Ankara'da 15, Malatya'da ise 1 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan kişilerin ev ve kaldıkları yurtlarda yapılan aramalarda, çok sayıda İncil, banka hesap cüzdanları, el yazısı ile yazılmış örgütsel doküman, sarı, kırmızı ve yeşil renkte bez parçaları, demir şişler, içlerinde bölücü örgüt elebaşına ait fotoğrafların yer aldığı yasak dergi ve kitaplar ele geçirildi.

Gözaltına alındıktan sonra Ankara Jandarma Alay Komutanlığına getirilen zanlıların ifadelerinin alınmasına başlanıldığı öğrenildi. Zanlıların, jandarmadaki işlemlerinin tamamlanmasının ardından 1 Mart Pazartesi günü Ankara Adliyesi'ne çıkartılacağı bildirildi.

Sayfa Yükleniyor...