Öğrenciler Meclis’e de alınmadı

CHP Milletvekili Mehmet Sevigen'in, İstanbul’daki polis müdahalesiyle ilgili basın toplantısı düzenlemek için Meclis'e sokmaya çalıştığı öğrencilere polis izin vermedi. Öğrenciler dışarıda açıklama yapmak zorunda kaldı.

07.12.2010 - 13:29

Öğrenciler Meclis’e de alınmadı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın rektörlerle buluşmasını protesto ederken polisin sert müdahalesiyle karşılaşan öğrenciler TBMM kapısından da geri dönmek zorunda kaldı.

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet sevigen, polisin müdahalesini kınamak için Gençlik Sendikası (GENÇ-SEN) üyesi bazı öğrencilerle Meclis'te basın toplantısı düzenlemek istedi. Ancak polis, protesto eylemine katıldıkları gerekçesiyle öğrencileri meclise almadı.

Öğrencilerden Işıl Kurt, “Eyleme katıldığımız söylendi, bize sorsalar söylerdik zaten” dedi.

Polis engeli üzerine Mehmet Sevigen, açıklamasını Dikmen kapısı önünde güvenlik çemberi altında yaptı.

SEVİGEN: DAĞA MI ÇIKSINLAR?
Sevigen şöyle konuştu: “Bu kin neden, polisler gençlerimize neden bu kadar acımasızca vururlar. Berlusconi’ye mi, Obama'ya mı gidecekler? Buraya da giremiyorlarsa dağa mı çıkacak, eşkiya mı olacak? Bu talimatı veren emniyet müdüründen, bu ülkede olmaktan utanıyorum.”

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi de devreye girerek TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'i aradı. Ancak öğrencilere izin çıkmadı.

'ÇOCUĞUNUZ TERÖR ÖRGÜTÜNE KATILDI'
Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi grup da, polisin sert müdahalesini Meclis önünde protesto etti.

Grup adına konuşan TGB Genel Başkanı İlker Yücel, son günlerde birlik üyesi gençlerin ailelerinin telefonla arandığını ve ''Çocuğunuz terör örgütüne katıldı'' denildiğini öne sürdü.

Üniversite öğrencilerine yönelik baskı politikalarının yürütüldüğünü iddia eden Yücel, Emniyet Genel Müdürlüğünü göreve çağırarak, aileleri arayanların ortaya çıkarılmasını istedi.

CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman da Türkiye'de ileri demokrasinin olmadığını ileri sürdü.

Gençlere ve kadınlara yönelik şiddet uygulandığını savunan Arıtman, ''Cumhuriyet'in sonsuza kadar yaşatılması için gerekirse canımızı veririz'' dedi.

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk üniversite sorunlarının araştırılması için Meclis Araştırması Komisyonu kurulmasını isteyeceklerini bildirdi.

DSP İstanbul Milletvekili Hasan Macit ise gençlerin demokratik mücadelesinde yasalar dışına çıkılmamasını istedi.

ÖĞRENCİ İÇİN YARDIM KAMPANYASI
Eylem, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle para cezasına çarptırılan Özgür Senger için ''1 TL toplama kampanyası''nın başlatılmasıyla sona erdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...