Öğrencilerin yetenekleri eridi!

Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu bulunan üniversitelerin özel yetenek sınavları başladı. Kütahya'da öğrenciler sıcaktan bayılırken, Mersin'de ise klimalı ortamda sınava girildi.

05.08.2010 - 19:38

Öğrencilerin yetenekleri eridi!

Üniversite sınavlarının ardından özel yetenek ile öğrenci alan Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu sınavları da başladı.

Bugün iki farklı üniversiteye girmeye çalışan öğrenciler, iki farklı sınav ortamıyla karşılaştı. Dumlupınar Üniversitesi'nde yetenekler 35 derece sıcaklıkta sergilenmeye çalışılırken, Mersin'deki sınav klimalı ortamda yapıldı.

BAYILANLAR OLDU
Dumlupınar Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'na giriş için özel yetenek sınavı kapsamında yapılan koşulara katılan bazı öğrenciler, hava sıcaklığının 35 dereceyi bulduğu kentte baygınlık geçirdi.

Atletizm özel yetenek sınavında, 185'i kız, 671'i erkek 856 kişi, BESYO'ya girmek için mücadele etti. Özel yetenek sınavları kapsamında kızlarda 100-800, erkeklerde ise 100-5000 metre koşu yarışları yapıldı.

Sıcak hava dolayısıyla öğrencilerin bazıları koşuyu tamamlayamadı, kimileri ise bitiş çizgisine ulaştıktan sonra rahatsızlanarak uzun süre yerden kalkamadı.

Sıcağa karşı sınavı kazanmak isteyen öğrenciler koşu sırasında zor anlar yaşadı. Sınav sırasında bayılan öğrencilere ilk müdahale, hazır bekletilen sağlık görevlileri tarafından yapıldı. 856 adaydan 280'i üniversiteye kabul edilecek.

KLİMALI ORTAM
Mersin Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu özel yetenek sınavı ise, klimalı ortamda gerçekleştirildi.

243'ü erkek olmak üzere toplam 329 adayın başvurduğu seçmelerde, öğrenciler, ilk aşamada sadece mekik koşusuna tabi tutularak mekik testinde başarılı olan ilk 120 erkek ve 60 bayan aday ikinci aşamada yarışmaya hak kazandı.

İkinci aşamada ise adaylar, 30 metre sürat koşusu ve koordinasyon testlerini geçmeye çalıştı. Sınav sonucunda mekik koşusu 300 tam puan üzerinden yüzde 30, sürat koşusu yüzde 25 ve koordinasyon testi de yüzde 45 oranlarında değerlendirilerek adaylara ait sıralama oluşturuldu.

Yapılan değerlendirmelerin ardından 25'i erkek toplam 50 öğrenci, MEÜ BESYO'da öğrenim görmeye hak kazandı.

Sınavların klimalı ortamda yapılması nedeniyle, bayılma ve yorgun düşme gibi olumsuzluklar yaşanmadı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...