Öğretmen adayları açlık grevinde

KPSS puanlarının yetersizliği nedeniyle atanamayan bir grup öğretmen adayı, Sıhhiye Abdi İpekçi Parkı'nda çadır kurarak, 7 Ağustos'a kadar sürecek açlık grevine başladı.

Anadolu Ajansı 05.08.2009 - 14:35

Çeşitli illerden gelen öğretmen adayları Abdi İpekçi Parkı'nda toplandı. Burada çadır kuran adaylar, çadırın arka bölümüne ''Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu'' pankartı astı.

Ellerinde ''Nimet Abla, piyango bize ne zaman vuracak?'', ''Hakkımızı aramaya Iğdır'a mı gidelim?'', ''Milli Eleme Bakanlığı'', ''Çöp toplayıcısı, inşaat işçisi, diplomalı işsiz değil öğretmen olmak istiyoruz'' yazılı dövizler taşıyan öğretmen adayları basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, atama bekleyen ''KPSS mağduru binlerce öğretmen adayı'' bulunduğu belirtilerek, öğretmenlerin sorunlarının çığ gibi büyüdüğü ifade edildi. Bu durumun yakın bir zamanda ''sosyal patlama halini alacağının, bıçağın artık kemiğe dayandığının'' savunulduğu açıklamada, şunlar kaydedildi: ''Şimdiye kadar öğretmenlere yapılan ve adeta bir zulüm halini alan öğretmen atamaları burada bulunan öğretmenleri artık bir iç hukukun ve klasik eylem tarzının dışında bir eylem yapmaya zorlamıştır. Devletin bu uygulamaları, ilgisiz, sorumsuz tavırları bizleri zaten bozulan sağlığımızdan tamamen vazgeçirterek 3 günlük açlık grevine itmiştir. Bu ülkede öğretmenler de açlık grevi yapmaya başladı. İçinde bulunduğumuz bu durum öğretmenleri yıllardır adeta köle gibi gören bir zihniyetin ürünüdür. Bu zihniyet ki öğretmenlik hevesimizi, idealistliğimizi bitirmek için elinden gelen çabayı göstermiştir.''

Öğretmen açığına da değinilen açıklamada, ''Sendikaların açıklamalarına göre öğretmen açığı 400 bin civarındadır. Bir süre önce Milli Eğitim Bakanlığı Personel Dairesi Başkanı'nın ağzından kaçırdığı öğretmen açığı 140 bindir'' denildi.

Sözleşmeli öğretmen alımının da eleştirildiği açıklamada, 2009-2010 eğitim-öğretim yılının ilk yarısında 200 bin öğretmen atanması, KPSS'nin kaldırılarak yeni ve güvenilir bir sistem getirilmesi ve sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılması istendi.

SENDİKALARDAN DESTEK
Öğretmen adaylarının eylemini desteklemek üzere gelen Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç da öğretmen adayları açlık grevi yapma noktasına geldiyse bunun üzerinde üç-beş değil on defa düşünmek gerektiğini söyledi.

Öğretmen adaylarının birçok barajı, sınavı aşarak mezun olduklarını anlatan Kılıç, ancak yıllarca atama beklemenin hiçbir açıklaması bulunamayacağını kaydetti. Bugün eğitimin en temel sorunlarından birinin öğretmen açığı olduğunu ifade eden Kılıç, öğretmen adaylarını kadrolu atanmasını istediklerini dile getirdi.

Eğitim-İş Genel Eğitim Sekreteri Barış Düdü de ''Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'ya sesleniyorum, gelin Hüseyin Çelik'in bıraktığı yaraları siz de açmayın. Bu arkadaşlarımızın atamasını yapın'' dedi.

Öğretmen adaylarının açlık grevi 7 Ağustosa kadar sürecek

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...