Öğretmene AB fonuyla Kürtçe

44 kişinin katledildiği Bilge köyünde görev yapan öğretmenlere devlet desteğiyle Kürtçe öğretilecek.

Haberler 22.01.2011 - 08:45

Radikal gazetesinde yer alan habere göre; 44 kişinin öldürüldüğü Mardin’in Bilge Köyü’nde Avrupa Birliği desteği ile yürütülen projenin heyecanı yaşanıyor.

“Hibe Programı” kapsamında öğretmenler Kürtçe kursuna gidecekler. İlk kez köy öğretmenleri devlet desteği ile Kürtçe öğrenmiş olacak. Projenin amacı küçük köylere atanan ve Kürtçe bilmeyen öğretmenlere, gerek öğrencilerle gerekse de velilerle sağlıklı iletişim kurabilmelerini sağlamak.

Öğretmenlere Kürtçe kursları Bilge Köyü’ndeki okulda şubat ayında verilmeye başlanacak. Bilge Köyü öğretmenleri dışında civardaki öğretmenler de minibüslerle buraya getirilecek ve evlerine bırakılacak. Kurslara ilk etapta 14-15 öğretmenin katılması planlanıyor. Öğretmenler 6 hafta boyunca günde dört saatten 228 saat ders alacaklar. Dersleri Kürt Enstitüsü’nden Kürtçeyi akademik düzeyde bilen eğitmenler verecek.

Projenin fikir sahibi 32 yaşındaki Begüm Özdoğularlı. Kütahyalı olan Özdoğularlı memleketinde açtığı İngilizce kursuyla meslek hayatına başlamış. İstanbul’da meslek eğitimi veren Focus Meslek Eğitim’in sahibi. Doğu’ya ilgisi Bilge Katliamı’ndan önce başlamış. 15 şehri gezerek yaptığı çalışmada en büyük sorunlardan birinin çocukların Türkçe bilmemeleri nedeniyle okula başladıklarında yaşadıkları güçlükler olduğunu görmüş.

4 Mayıs 2009’da yaşanan katliamın ardından gittiği Bilge köyünde gördüklerinden sonra proje için çalışmalara başladığını anlatıyor: “Avrupa Birliği’ne sunduğum proje kabul edildi ve 84 bin euro Bilge köyü okul müdürlüğünün hesabına yattı. Mardin Valiliği de destek oldu. Bu projenin diğer okullara ve şehirle yayılmasını umut ediyoruz.”

Begüm Özdoğularlı projenin ayrıca çocuklar ve kadınların katliamın travmasını atlatmaları için el becerisi kurslarının açılmasını içerdiğini ifade etti. Özdoğularlı çocuklar izin kişisel bir takım becerilerini geliştirici projeler geliştirdikleri kadınların ise üretici olmalarının amaçlandığını söyledi.

Sayfa Yükleniyor...