Öğretmene ‘Azrail’ cezası

Gaziantep’de namaz kılmayanların Azrail tarafından canlarının alınıp, zincire bağlanarak cehenneme gönderilecekleri konusunu içeren bir VCD'yi öğrencilerine izleten öğretmene uyarı cezası verildi.

Haberler 14.01.2010 - 16:27

2008 Nisan ayında Gaziantep’de bulunan Hasan Ali Yücel Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Fatma Yakar'ın 11'inci sınıf öğrencilerine, okulun biyoloji laboratuarında sinevizyonda 35 dakikalık 'Rabbim geri döndür' VCD'sini izlettiği iddia edildi.

VCD’nin, izleyen öğrencilerde ruhsal bozukluğa yol açtığı gerekçesiyle veliler tepki ve şikayetlerde bulundu. Şikayetler üzerine Milli Eğitim Müdürlüğü de inceleme başlattı.

Korku filmlerindeki gibi efektlerle süslenen VCD, Kuran-ı Kerim okuyan bir babanın, aynı evde kağıt oynayıp, müzik dinleyerek eğlenen oğlu Hasan'ı namaz kılması için uyardığı görüntülerle başlıyor. Hasan babasının sözüne aldırmayıp, müzik dinlemesinin ardından cehenneme gidişine kadar olan süreci anlatıyor.

Soruşturma sürecinde Hatay'daki bir ısı sistemleri yapan şirket tarafından promosyon olarak dağıtıldığı belirtilen VCD'yi öğrencilerine izleten öğretmeni Fatma Yakar yazılı olarak verdiği ifadesinde, "Lise son sınıf öğrencileri 31 Mart günü derste, E.Y. adlı öğrencinin namazla ilgili bir VCD getirdiğini ve izlemek istediklerini söyledi. Ben de dersin haftada bir olduğu için önceden izleme fırsatım olmadı. Laboratuara gittik ve sinevizyonda izledik. Bu filmi izlettirmekte bir sakınca görmedim" dedi.

CHP Gaziantep Milletvekili Yaşar Ağyüz'ün bir önerge ile TBMM'ye taşıdığı inceleme konusuyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı'nca verilen yazılı cevapta, öğretmenin bu VCD'yi kendi kararı ile öğrencilere izlettirdiği ve tasvip edilmediği belirtilerek uyarı cezası verildiği açıklandı.

Sayfa Yükleniyor...