Öğretmen Şadan Karakaya lösemi teşhisi konulan 5.5 yaşındaki Elif Suna’nın tedavisinin en iyi Antalya’da yapılacağının söylenmesi üzerine Düzce’den tayin başvurusu yaptı fakat eşinin ataması yapılırken kendisinin isteği reddedildi.

Karakaya,“Kızıma ‘Mevzuat böyle, artık ayrı şehirlerde yaşayacağız, buna alışmalıyız’ nasıl derim?” dedi.

ELİF 3 YIL ÖNCE LÖSEMİ OLDU
Düzce’de öğretmen olan Şadan Karakaya’nın 5.5 yaşındaki kızı Elif Suna’ya 3 yıl önce lösemi teşhisi konuldu.

Vatan gazetesinin haberine göre Ankara’da tedavisi sürdürülen Elif Suna’nın doktorları, ilik naklinin en başarılı yapıldığı Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne yakın olmaları gerektiğini söyleyince Şadan Karakaya ve hemşire eşi Özlem Karakaya,tayinlerini Ankara yerine Antalya’ya istemeye karar verdi.

Özlem Karakaya,Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne hemşire olarak geçerken, Şadan Karakaya ise özür durumu atamalarıiçin ağustos ayını bekledi.

Atama başvurusu yaparken branşı Tarih’te yer olmadığını gören Karakaya,büyük yıkım yaşadı. Elif Suna’nın çok duygusal ve tedavisinin moral motivasyonla destek bulduğunu söyleyen Şadan Karakaya,

“Lösemi tedavisi gören kızıma ‘Ben Düzce’ye gidiyorum, siz annenle birlikte Antalya’da yaşayacaksınız’ nasıl derim. İçinde bulunduğumuz durumu ona nasıl anlatırım? Onlar Antalya’da, ben Düzce’de nasıl yaşarım?” diye konuştu.

‘ÖZÜR GRUBUNDAYIZ AMA TALEBİMİZ REDDEDİLDİ’
Nisan ayında evlerini Antalya’ya taşıdıklarını aktaran Şadan Karakaya,“Eş durumu ve özür raporlarımı hazırlayıp bakanlığa verdim. Özür grubunda olduğumuz halde talebimiz reddedildi.

Ankara’da yapılamayan naklin Antalya’da yapılması gerekiyor. Düzce’ye geri dönmem isteniyor. Özür grubunda ‘il emri’ kaçınılmazdır.

Mağdur edilmemek için sağlık özrü çok önemli, hastalığın tedavisi için moral motivasyon önemli. Çocuğumun yanında olmadan onun nasıl moralini yüksek tutarım. ‘Ben Düzce’ye gideceğim’ desem kızım nasıl karşılar. Kara kara düşünüyoruz” diye konuştu.

Anne Özlem Karakaya ise 2.5 yıldır beraber olamayan bir aile olduklarını belirterek, şunları söyledi: “Çok sancılı süreç geçirerek bu duruma geldik. Eşimin bana destek olduğunu hissetmek ve çocuklarıma bir şeyler yapmaya çalışırken yanımda olmasını bilmek kadar istediğim bir şey yok.”