Oktay toprağa verildi, sorular hala yanıtsız

Özel Harekat Daire Başkanı Behçet Oktay, memleketi Malatya'da toprağa verildi. Polis, adli tıp kurumu, atış açısı, eldeki barut izleri gibi kanıtlara dayanarak olaya 'intihar' dese de, Oktay'ın oğlu farklı düşünüyor.

Haberler 26.02.2009 - 10:46

Oktay toprağa verildi, sorular hala yanıtsız

Özel Harekat Daire Başkanı Behcet Oktay'ın 'intiharının' yankıları sürüyor.

Oktay için memleketi Malatya'nın Hekimhan ilçesinde cenaze töreni düzenlendi. Törene Oktay'ın ailesi ve yakınlarının yanı sıra emniyet, bürokrasi ve siyaset dünyasından birçok isim katılırken, özel harekatçının oğlu Burak Oktay, babasının ölümüyle ilgili polisten farklı düşünüyor.

Oktay'ın gündeme taşıdığı ve yanıt aradığı sorular şunlar: Olaydan sonra araçtan kaç silah çıktı? Sağ elle mi sol elle mi ateş edildi? Adli Tıp doktorunun beyanında da, “Bitişik atış yapılmıştır ancak bunun intihar olduğunu söyleyemem' deniyor.

"Ben bunların araştırılmasını ve yazılmasını istiyorum" diyen Burak Oktay'ın yanı sıra, olayın intihar olmayabileceğini öne sürenler de var. Oktay'ın solak olmasına rağmen kurşunun sağ taraftan kafasına girmesine dikkat çekiliyor. Ancak uzmanlar özel harekatçıların her iki eliyle de silah kullanabildiğine vurgu yapıyor.

DİĞER NOKTALAR
Olayla ilgili kamuoyunda akseden ve cevapları merak edilen diğer gelişmeler de şöyle:

Kendisi de eski özel harekatçı olan DSP Milletvekili Recai Birgün, yakın arkadaşı Oktay için ‘Bazı sorunları vardı’ diyor.

Oktay'ın intihar ettiği gece dört arkadaşıyla birlikte yediği yemeğin önemi ve Oktay'ın içinde bulunduğu ruh durumuna ilişkin detaylar bu yemekte ne derece konuşuldu?

Olay anında Oktay'ın yanında Halil K. adlı bir kişinin de olduğu iddia ediliyor. Polisin bu kişinin bilgisine başvurduğu da gelen bilgiler arasında.

Oktay'ın intiharını bir kadınla yaşadığı ilişkiye bağlayan iddialar da var. Hatta aracının kara saplandığı söylenen Keklikpınarı'nın bu kadının evinin önü olduğu da ileri sürülüyor.
Özel Harekat Dairesi Başkanı Behçet Oktay için memleketi Malatya'nın Hekimhan ilçesinde cenaze töreni düzenlendi.

Törene Oktay'ın ailesi ve yakınlarının yanı sıra emniyet genel müdür yardımcıları Ali Kolat ve Celal Uzunkaya, AK Parti Malatya milletvekilleri Öznur Çalık ve İhsan Koca, Malatya Valisi Halil İbrahim Daşöz, Belediye Başkanı Cemal Akın, İl Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya, özel harekat polisleri ve çok sayıda emniyet mensubu ile vatandaşlar katıldı.

Behçet Oktay'ın babası Mehmet Oktay, camiye getirilen tabuta sarılırken görüntü almak isteyen basın mensuplarına tepki göstererek çekim yapmamalarını istedi.

Behçet Oktay'ın kızı Gökçen Oktay'ın yakasında babasına ait madalyanın olması dikkati çekti.

Köprülü Mehmet Paşa Camisi'nde öğle namazının kılınmasının ardından cenaze, omuzlarda Hekimhan Emniyet Müdürlüğünün bahçesine taşındı. Bu sırada vatandaşlar ''Şehitler ölmez vatan bölünmez'' diye slogan attı.

GÜL VE ERDOĞAN ADINA ÇELENK
İlçe Emniyet Müdürlüğünün bahçesinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bazı bakanlıklar adına gönderilmiş çelenkler olduğu görüldü.

Behçet Oktay'ın cenazesi, İlçe Emniyet Müdürlüğü bahçesinde kılınan cenaze namazından sonra ilçe mezarlığında gözyaşları arasında toprağa verildi.

OĞLU: ÖLÜM NEDENİ ARAŞTIRILSIN
Behçet Oktay'ın oğlu Burak Oktay, babasıyla ilgili çıkan haberlerden rahatsızlık duyduklarını söyledi.

"Haberleri servis edenlerin babamın hayatını iyi araştırmalarını isterdim'' diyen Burak Oktay, şöyle konuştu: ''13 yıl boyunca kaç hükümet değişti, kaç İçişleri Bakanı değişti, babam hep görevine devam etti. Babam kaç operasyona katılmış, kaç göreve gitmiş ve bunların karşılığında kaç madalya almış, bunların yazılmasını istiyordum. Olaydan sonra araçtan kaç silah çıkmış? Sağ elle mi sol elle mi ateş edilmiş? Bir de Adli Tıp doktorunun beyanını hatırlatmak isterim. Beyanda 'bitişik atış yapılmıştır ancak bunun intihar olduğunu söyleyemem' deniyor. Doktorun beyanı bu yönde. Ben bunların araştırılmasını ve yazılmasını istiyorum."

TANIK OLAYI ANLATIYOR
"İntihar ettiği Adli Tıp raporuyla kesinleşen Behçet Oktay'ın aracındayken yanında olduğu iddia edilen Halil K. ifadesi alınmak üzere savcılığa sevk edildi.

Oktay'ın intihar ettiği sırada yanında olduğu belirtilen Halil K., bilgisine başvurulmak üzere gözaltına alınmıştı.

Halil K'nın ifadesinin alınması için savcılığa sevk edildiği öğrenildi. Halil K'nın Oktay'ın intiharına tanıklık ettiği iddiasıyla görgüsüne başvurulacağı belirtildi.

Özel Harekat İdaresi Başkanı Behçet Oktay'ın dün aracının içinde başına bir el ateş ederek intihar ettiği Adli Tıp raporuyla kesinleşmişti.

Sayfa Yükleniyor...