MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, NTV canlı yayında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Vural, hükümet kurma çalışmaları üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştirdi.

"Hükümet kurmaya yanaşmayan saray ile AKP'dir" diyen Vural, "Cumhurbaşkanı, Davutoğlu'na hükümeti kurma görevi değil, sistemi tıkama görevi verdi, seçime götürme görevi verdi" diye konuştu.

Vural'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Ülke can derdinde saray seçim derdinde. 8 askerimiz şehit oldu, öncesinde 4 asker şehit oldu. Bu tablo kimin eseri? Sistemin ahenkli çalışmasını sağlamak cumhurbaşkanının görevi değil mi? Bunu sağlaması gereken saray bunu bozuyorsa ve bundan medet umuyorsa... 

Sistemi çalıştırmak değil, sistemi tıkamak amacıyla hareket ediliyor. Bunda sarayın etkisi olduğu kanaatindeyiz. AKP, millet iradesi yerine sarayın iradesini savunan bir yaklaşımla bizimle görüştü.

Madem niyetiniz yoktu, 32 günü neden tükettiniz? Bunun hedefi demek ki seçime zemin hazırlamak. Yani Cumhurbaşkanı, Davutoğlu'na hükümeti kurma görevi değil, sistemi tıkama görevi verdi, seçime götürme görevi verdi.

Hangi yüzle bu tablonun sebepleri, keyfi bir yönetimle kararlar verebiliyor. Parlamentoya karşı sorumlu bir hükümet olması gerekmiyor mu? Hükümetin sorumluluğu parlamentoyadır, cumhurbaşkanına değil.

Hükümet kurmaya yanaşmayan saray ile AKP'dir. AKP'nin HDP ile ilgili bir sıkıntısı yok. Al başkanlığı ver özerkliği denklemiyle bir uzlaşma içerisinde oldukları görülüyor. AKP MHP'ye hayır diyerek HDP'yi tercih ettiğini ortaya koymuştur. Türkiye'nin çözüm sürecinin güçlendirdiği bir PKK sorunu yok mu? 

Çözüm denilen ihanet sürecine ortak mı olacaktık, yolsuzluklar karşısında susacak mıydık, darbeci zihniyet karşısında ses çıkartmasa mıydık? Seçim hükümeti kurulmasını saray ve AKP istiyor. MHP'ye hayır demenin hedefi HDP'nin çözüm politikalarına devam niyetidir.

PKK'ya terör örgütü diyeceksin sonra onlarla ortak hükümet kurmaya gelince milli güvenlikle ilgili endişemiz yok diyeceksin. Biz 7 Haziran seçimleri için oy isterken; çözüm süreci PKK'yı güçlendiriyor, bazı bölgelerde özerklik alanları oluşuyor dedik. MHP haklı çıkmadı mı? Millet bize bunun için oy vermedi mi? 

Türkiye'de hükümet ne için kurulur, sorunların çözülmesi için. MHP'nin şartlarına hayır diyerek seçim şartlarını oluşturan onlardı. MHP olarak 4 ilkemizi ortaya koyduk. Peki CHP ile AKP neden anlaşamadı? Amaç ve hedef sistemin tıkanmasını sağlamak ve başkanlık. HDP ve uzantıları da özerklik peşinde."