Okul müdürüne hakime hakaretten dava

Ankara’da torununun kayıt işlemleri sırasında bir hakime ''hakaret ettiği'' iddia edilen ilköğretim okulu müdürü hakkında dava açıldı.

Anadolu Ajansı 10.03.2009 - 11:22

Memur Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Alp Arslan tarafından açılan davanın iddianamesinde, Ankara 28. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Avni Mis'in torununun İzzet Latif Aras İlköğretim Okulu'nun anaokuluna kaydı için damadının okula giderek müdür Karabacak ile görüştüğü belirtildi.

İddianamede, müdür Karabacak'ın, görüşme sırasında, ikametgah kaydının nakli ile 270 TL okul kayıt bedeli ve bin TL bağış yapılması halinde kayıt yapılabileceğini ve kayıt bedelinin 3 taksit halinde ödenebileceğini söylediği ifade edildi.

Bir hafta sonra damadı ile okula giden Mis'in, bir süre bekledikten sonra odasına girmek için izin istemesi üzerine, ''dışarıda bekle'' diye cevap veren Karabacak'ın görevli personele de kayıt bedeli 270 TL'yi alarak işlem yapması talimatı verdiği iddia edildi.

İddianamede, daha önce kendilerine taksit yapılabileceği belirtilmişken kayıt bedelinin bir seferde istenmesi nedeniyle Mis'in odaya girerek durumu anlattığı, bunun üzerine Karabacak'ın bağırarak ''istersen hiç ödeme'' dediği kaydedildi.

Mis'in ''yasal bir şeyi ödemede sıkıntı duymadıklarını devletin hakimini odasına almayıp tavır içerisinde olduğunu'' söylemesi üzerine Karabacak'ın, elini aşağılayıcı bir şekilde hareket ettirerek, ''biz çok hakim gördük'' diyerek, ''hakaret ettiği'' de ileri sürüldü.

Mis'in ''yasal yollara başvuracağını'' beyan etmesi üzerine Karabacak'ın, kendisi lehine delil oluşturmak amacıyla şeklen doğru, içerik olarak yanlış şekilde tutanak hazırlattığı, okulda görevli sözleşmeli personel ile temizlik şirketinin iki elemanının bu tutanağı imzaladıkları öne sürüldü.

Davanın iddianamesinde, okul müdürü Kani Karabacak'ın, TCK'nın 125/1. maddesinde düzenlenen ''hakaret'' ve 207/1. maddesinde yer verilen ''özel belgede sahtecilik'' suçlarından toplam 1 yıl 3 aydan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

İddianamede, okulda görevli sözleşmeli personel Burcu Sirke ile temizlik şirketi görevlileri Hasan Ağzıaçık ve İsmail Yasa'nın da ''özel belgede sahtecilik suçuna iştirak''ten 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları isteminde bulunuldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...