Okul tatili bir hafta uzadı

Milli Eğitim Bakanlığı daha önce 13 Eylül olarak duyurduğu 2010-2011 eğitim öğretim yılının başlama tarihini 20 Eylül olarak değiştirdi.

Haberler 29.05.2010 - 13:38

Okul tatili bir hafta uzadı

Milli Eğitim Bakanlığı, 2010-2011 eğitim öğretim yılı çalışma takviminde Ramazan Bayramı tatili ve ilköğretim okullarına yeni kayıt olan öğrencilerin 1 haftalık uyum programlarını gözönünde bulundurarak değişiklik yaptı.

Buna göre; okul öncesi ve ilköğretim birinci sınıf öğrencileri 13 Eylül Pazartesi günü okula başlayacak.

Diğer öğrenciler için 20 Eylül'de başlayacak birinci yarıyıl, 28 Icak 2011 tarihinde sona erecek.

Yarıyıl tatili 31 Ocak 2010-11 Şubat 2011 tarihleri arasında yapılacak. İkinci dönem 14 Şubat Pazartesi başlayıp, 17 Haziran 2011'de sona erecek.

İLKÖĞRETİME KAYIT 1 HAZİRAN’DA
İlköğretim okullarına kayıtlar, 1 Haziran tarihinden itibaren yapılacak.

İlköğretime yeni kayıt olacak çocuklar okullara, Ulusal Adres Veri Tabanı'ndaki adres bilgileri ve T.C. kimlik numaralarının il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinde kurulan öğrenci yerleştirme komisyonlarının okul adres eşleştirmeleri sonucunda sistem tarafından otomatik olarak yerleştirilecek.

E-Okul sistemi tarafından tüm öğrencilerin, adreslerinin bulunduğu en yakın ilköğretim okuluna kayıtları yapılacak.

2010-2011 eğitim-öğretim yılında ilköğretim okulları birinci sınıflarına 2004 doğumlu çocukların kayıtları alınacak.

Öğrenci, okullar açıldığında, adres bilgileri doğrultusunda isminin çıktığı okula giderek ders başı yapacak. Öğrencinin isminin çıkması aynı zamanda kayıt belgesi anlamına gelecek. Bunun dışında, herhangi bir işlem yapmasına gerek bulunmayacak.

Kayıt ve nakillerde ''herhangi bir karışıklık çıkması durumunda'' Ulusal Adres Veri Tabanı'ndaki adres bilgileri esas alınacak. ''Velilere kolaylık sağlanması ve adresin doğruluğunun tespiti açısından'' okul yönetimleri elektrik, su, telefon, doğalgaz abonelik sözleşmesi, kira sözleşmesi veya tapu kaydı gibi belgeler isteyebilecekler.

Sistemde okula yerleştirilen şehit ve muharip gazi çocukları ile özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin velilerinin talep etmesi halinde istedikleri okula kayıtları daha sonra nakil yoluyla yapılacak.

Veliler kayıt için gerek internetten form doldurulması, gerek okula başvurulması, ön kayıt yaptırılması, kayıt parası yatırılması gibi herhangi bir işlem yapmayacak.

Veliler, çocuklarının hangi okula kaydedildiğini MEB'in internet sitesinden çocuklarının T.C. kimlik numarasını girerek veya evlerine en yakın ilköğretim okulundan sorarak öğrenebilecekler.

Kayıtlarda ''Yerleşim Yeri Adresinin'' esas alınmasına rağmen, yurt dışında ikamet edenler ile yetiştirme yurdu, cezaevi, çocuk ıslah evi, öğrenci yurdu ve yatılı okullarda kalan çocukların ''Diğer Adres'' adlı ikinci adresleri yerleşim yeri adresi olarak değerlendirilecek.

Sayfa Yükleniyor...