Hükümet, özellikle kız çocuklarının eğitim hayatını sürdürebilmesi için düzenlenen pek çok kampanyada öncü rol üstlendi.

çocukların okula gönderilmesi için çoğu zaman ailelerin ikna edilmesi yöntemini benimseyen hükümet, istenilen sonucu alamayınca katı kuralları hayata geçirmeye karar verdi.

Göreve geldiği günden bu yana kız çocuklarının eğitimlerine devam edebilmeleri yönünde çalışmalar yapacağını söyleyen Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, bu yönde ilk adımı attı.

Bakan Çubukçu, konuyla ilgili olarak 81 ilin valisine bir genelge gönderdi.

Sözkonusu genelgede, "kimse eğitim-öğretim hakkında yoksun bırakılamaz" hükmünü içeren Anayasa'nın 42'inci maddesi, Çocuk Koruma Kanunu ve Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne atıfta bulunuldu.

Sözkonusu yasalarda, aileler çocuğunun eğitiminin devamını sağlamak ve özrü nedeniyle okula gidemeyen çocuğunun durumunu en geç üç gün içinde okul idaresine bildirmekle yükümlü kılınıyor.

Aynı yasalarda, çocuğunu okula göndermeyen aileye her gün için 15 lira para cezası verilmesi, 500 lira idari para cezası uygulanması yer alıyor.

Ayrıca TCK'ya göre aile hukukundan doğan bakım, eğitim desteğini yerine getirmeyen ailelere bir yıla kadar hapis cezası da verilebiliyor.

"YENİ KAYIT SİSTEMİ ÇOK SÜPER BİR ŞEY"
Çubukçu, Meclis'te ilköğretim okulları için getirilen yeni kayıt uygulamasına ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

''Adrese dayalı kayıt sistemi çok süper bir şey'' diyen Bakan Çubukçu, çocukların, artık sistem tarafından otomatik olarak ilköğretim okullarına kaydedileceğini belirtti.

Çubukçu, şöyle konuştu: “Okula gelmeyen çocuk takip edilecek. E-kayıt sistemiyle, çocuk okula gitmesi gerektiği halde gitmiyorsa fark edilecek. Artık beyan etmeseniz de devlet sizin çocuğunuzu, size en yakın okula kaydediyor. Eğer çocuğunu okula göndermiyorsan; devlet, sorumluluklarını hatırlatıyor ve gereğini yapacak.''

İlköğretim çağına gelen çocuklarını okula göndermeyen ailelere uygulanacak yaptırımın sorulması üzerine Milli Eğitim Bakanı Çubukçu, para cezasının yanında, Çocuk Koruma Kanunu çerçevesinde de yaptırımlar uygulanabileceğini söyledi.

"AİLESİNDEN ALINABİLİR"
Zihniyetin değişmesi gerektiğini söyleyen Çubukçu, şöyle konuştu: ''Sen, okula göndermeyerek, çocuğunu ihmal veya istismar ediyorsun. Çalıştırıyorsa, istismar ediyordur. Göndermeyip, ihmal ediyor da olabilir. Bu çerçevede aileye çeşitli yaptırımlar uygulanabilir. Bu, çocuğun, aileden alınmasına kadar gidebilir. Aileler, artık bence bilmeliler ki ülkede çocuğunu okula göndermemesi durumunda bir takım yaptırımlar var. Sadece telkin ve tavsiye değil; hukuki altyapımız var, bunu kullanacağız.''