“Okullar geç açılsın” çağrısına destek

Fethiye Bodrum ve Marmaris’in ardından Ayvalık, Edremit ve Burhaniye ilçelerinin belediye başkanları da okulların Kurban Bayramı'ndan sonra açılmasını talep etti.

Anadolu Ajansı 19.08.2015 - 11:50

“Okullar geç açılsın” çağrısına destek

Yılda yaklaşık 3 milyon gecelemeyle iç turizmin lideri olan Balıkesir, en fazla turisti yaz nüfusu 2,5 milyona ulaşan Edremit Körfezi'nde ağırlıyor.

İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Bursa gibi birçok şehirden yerli turist, genellikle yaz tatilini Ayvalık, Edremit, Gömeç ve Burhaniye'nin, bazıları dünyaca ünlü olan plajlarında geçiriyor. Turistlerin bir bölümü, bölgede yoğun şekilde bulunan ikinci konutta, bir kısmı otel ve pansiyonlarda kalırken, özellikle hafta sonları günübirlikçiler akın ediyor.

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, kış nüfusu 62 bin olan Ayvalık'ın turizm sezonuyla nüfusunun 10 katın üzerinde artarak 750 binleri bulduğunu vurguladı.

Ramazan ayı dolayısıyla bu yıl turizm sezonunun biraz geç başladığını anımsatan Gençer, "Okulların bayram sonrasında açılması sezonu en az 3 hafta uzatacak. Bu durum turizmci ve esnafın yüzünü güldürecek" dedi.

Akçay, Zeytinli ve Altınoluk gibi turizm merkezlerinin bulunduğu Edremit'in belediye başkanı Kamil Saka ise ekonomide yaşananlar göz önünde bulundurulduğunda turizm sezonunun bu yıl uzatılmasının herkesin yararına olacağını söyledi.

Tüm umudunu yaza bağlayan esnafın bu yıl beklediği işi fazla yapamadığını dile getiren Saka, “Okulların bayram sonrasında açılması ekonomik kriz nedeniyle yeterince sezonda iş yapamayan esnafımıza can suyu olacak" diye konuştu.

Saka, ilçenin yaz nüfusunun 1 milyon 200 bini geçtiğini belirterek, gelenlerin tamamına yakınının yerli turist olduğu düşünüldüğünde tatil uzamasının en fazla körfeze yarayacağını söyledi.

Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal da Burhaniye'nin yaz aylarında 200 binden fazla turisti ağırladığını dile getirerek, "Bu yıl turizmciye ve sahil esnafına bir kolaylık sağlansın istiyoruz. Turizmin ülke ekonomisine verdiği katkı ortada. Eğitim-öğretimin başlaması, Kurban Bayramı sonrasına alınabilir" ifadesini kullandı.

Muğla’nın turistik ilçeleri Fethiye, Bodrum ve Marmaris’in belediye başkanları da okulların 28 Eylül’de açılmasını istemişti.

Sayfa Yükleniyor...