İstanbul'da okullara kar tatili

Valilik, İstanbul'da anaokulları ile ilk, orta ve liselerde tatil ilan etti. Bazı illerde daha okullar tatil edilirken, THY de, etkisini artırması beklenen yağış nedeniyle bazı seferlerini iptal ettiğini duyurdu.

DHA 06.01.2015 - 09:40

İstanbul'da okullara kar tatili

İstanbul'da gece saatlerinde etkisini artırması beklenen  yoğun kar yağışı nedeniyle okullar tatil ilan edildi.

İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamada, meteoroloji yetkililerince İstanbul'da bu geceden itibaren başlayacak kar yağışının yarın öğle saatlerine kadar aralıklarla hafif, öğleden sonra ise etkisini arttırarak yer yer yoğun olacağının tahmin edildiği kaydedildi.

24 Şubat 1954'te İstanbul Boğazı buz kütleleri kaplamıştı.  Poyrazköy'den Rumeli Kavağı'na yürüyerek geçenler olmuştu.

Açıklamada şöyle denildi:

"Bilhassa, öğleden sonra etkisini arttırması beklenen kar yağışının ve buna bağlı olarak mevsim normallerinin altında seyredecek düşük sıcaklık, kuvvetli poyraz fırtınası ve akşam saatlerinden itibaren görülecek buzlanma ve don olayının ara cadde ve sokaklar başta olmak üzere araç trafiği ve yaya ulaşımında yol açacağı olumsuz etkiler ile İstanbul'un özel durumu göz önüne alınarak, herhangi bir olumsuzluğa veya mağduriyete meydan vermemek amacıyla anaokullar ile ilk, orta ve liselerde eğitim ve öğretime 6 Ocak Salı günü bir gün süre ile ara verilmesi uygun görülmüştür."

Aynı gün kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli personel ile hamile personelin ise idari izinli sayılacakları bildirildi.

HAVADA SEFERLER İPTAL

Kar yağışı hava ulaşımını da olumsuz etkiliyor. Türk Hava Yolları (THY), yurt genelindeki olumsuz hava koşulları nedeniyle iç ve dış hatta bazı seferlerini iptal ettiğini bildirdi.

THY resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, iç hatta Atatürk ile Sabiha Gökçen havalimanları ile Antalya, İzmir, Ankara, Gaziantep, Adıyaman, Amasya-Merzifon, Denizli, Batman, Alanya, Diyarbakır, Sivas, Konya ve Kayseri çıkışlı 39 seferin iptal edildiği belirtildi.

Açıklamada, dış hatlarda Atatürk Havalimanı'ndan Üsküp ve Budapeşte'ye yapılacak karşılıklı sefer ile Cenevre-İstanbul uçuşunun iptal edildiği kaydedildi.

Yarın beklenen olumsuz hava durumunun THY uçuşlarını aksatma olasılığına karşın gerekli tedbirlerin alındığı vurgulanan açıklamada, yolculardan uçuşların son durumuna ilişkin bilgileri, THY resmi internet sitesi ile "444 0 849" numaralı çağrı merkezinden öğrenmeleri istendi.

OKULLARIN TATİL OLDUĞU İLLER: Kütahya, Bitlis, Bingöl, Afyonkarahisar, Denizli, Manisa, Tunceli, Uşak, Burdur, Malatya’nın Arapgir ve Arguvan ilçeleri, Balıkesir – Kepsut  ve Kars – Sarıkamış

YURTTA DURUM 

Bursa Deniz Otobüsleri'nin (BUDO), bugün gerçekleşmesi gereken seferleri iptal etti. 

Bingöl'de yoğun kar, yaklaşık 200 köyle ulaşımı kesti. 

Denizli-Antalya karayolunun Cankurtaran mevkiinde bazı araçlar yolda kaldı.

Uşak'ta da Eşme-Denizli karayolu trafiğe kapandı. Ankara yolunda ise ulaşım güçlükle sağlanıyor.

Manisa'da Kula ilçe merkezi geçişi kardan kapandı. Polis, anons yaparak sürücüleri trafiğe çıkma-maları konusunda uyardı. 

Turgutlu ilçesinde de heyelan yol kapattı. Yolda kalan servislerdeki 80 öğrenci köylülerin yardımıyla okula götürüldü.

Bursa'nın Keles ilçesinde bir halı sahanın çatısı üzerindeki karın ağırlığından çöktü.O sırada içeride kimsenin olmaması olası bir faciayı önledi.

Muğla'da akşam bastıran kar, Göktepe ve Yılanlı mevkilerinde trafiği olumsuz etkiledi. Zincirsiz araçlar yolda kaldı.

Zonguldak-İstanbul karayolunda buzlanma nedeniyle kontrolden çıkan araçlar sürücülere zor anlar yaşattı. Çatalağzı beldesinde ise sağanak sonucu heyelan meydana geldi. Risk altındaki 4 ev boşaltıldı.

Hatay'ın Tahtaköprü ve Serinyol mahallelerinde şiddetli sağanak etkiliydi. Selin dağdan taşıdığı balçık nedeniyle bahçeler zarar gördü.

Şanlıurfa Siverek'te ise sağanak nedeniyle ahırları su bastı. Bazı araçlar selde sürüklendi.

Sayfa Yükleniyor...